Apteki z Wielkopolski nie chcą testować e-recept

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 24-03-2011
  • drukuj
Świadczeniodawcy i apteki z Wielkopolski mogą się zgłaszać do udziału w pilotażowym programie e-recept. Wstrzymują się jednak ze względu na wątpliwości prawne.
Apteki z Wielkopolski nie chcą testować e-recept

W powiecie leszczyńskim, gdzie jest realizowany pilotaż programu e-recepta, nie został wystawiony jeszcze żaden elektroniczny druk. Ani jeden świadczeniodawca nie podpisał też umowy o przystąpieniu do programu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Będą testować e-recepty

Chęć testowania prototypu systemu zadeklarowało tylko trzech lekarzy rodzinnych. Natomiast aptekarze całkowicie wstrzymali się z przystąpieniem do pilotażu.

Czytaj też: Ruszył pilotaż systemu e-recepta

Zdaniem aptekarzy na gruncie obowiązującego w Polsce prawa pojęcie e-recepta nie istnieje, więc pilotaż wprowadzany jest przedwcześnie.

Prawo farmaceutyczne nie przewiduje prowadzenia w aptece działalności polegającej na wystawianiu e-recepty, a umowa, jaką świadczeniodawcy podpisują z NFZ – przekazywania danych komukolwiek innemu niż fundusz. Tymczasem świadczeniodawcy, którzy przystąpią do programu, mają udostępniać firmie obsługującej system dane wrażliwe nie tylko pacjenta, ale także lekarza.

Wdrożenie e-recepty w całym kraju ma nastąpić za dwa lata – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE