PARTNER PORTALU
  • BGK

Archiwa warszawskich parafii w sieci

  • PAP    16 czerwca 2010 - 21:15

240 tys. elektronicznych kopii stron dokumentów stanu cywilnego pochodzących z dziesięciu warszawskich parafii rzymskokatolickich, m.in. akty urodzeń, zawarcia małżeństw i zgonów, udostępniono na stronie portalu "Szukaj w archiwach".
Strona www.szukajwarchiwach.pl została uruchomiona w listopadzie ubiegłego roku przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe i resort kultury.

Użytkownicy mogą pod tym adresem przeszukiwać informacje o zbiorach, oglądać skany niektórych archiwaliów z Archiwów Państwowych m.st. Warszawy, Lublina (wraz z oddziałami w Chełmie, Kraśniku i Radzyniu Podlaskim) oraz Poznania (wraz z regionalnymi oddziałami w Koninie, Pile i Gnieźnie). Docelowo w systemie mają się znaleźć materiały ze wszystkich archiwów państwowych.

- W czerwcu tego roku na stronie portalu udostępniliśmy prawie 240 tys. elektronicznych kopii stron akt stanu cywilnego, pochodzących z 10 warszawskich parafii rzymskokatolickich - poinformował w środę w Warszawie dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Ryszard Wojtkowski.

Jak uściślił, udostępnione w internecie akta pochodzą z parafii: św. Barbary, św. Michała, Przemienienia Pańskiego, Św. Krzyża, św. Andrzeja, Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela, Św. Trójcy, Narodzenia NMP oraz Wszystkich Świętych.

Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Narodowe Archiwum Cyfrowe prowadzą prace nad udostępnieniem warszawskich akt stanu cywilnego w internecie od początku 2010 roku. - Oznacza to bowiem lepszy dostęp do dokumentów będących podstawą do prowadzenia poszukiwań genealogicznych, a w konsekwencji ułatwienie wszystkim zainteresowanym prowadzenia samodzielnych badań w tej dziedzinie - mówił Wojtkowski.

Z archiwalnych danych wynika, że w 2009 r. badania genealogiczne były drugim - po naukowym - celem odwiedzin archiwów państwowych. - Tylko w 2009 r. w pracowni naukowej Archiwum Państwowego m.st. Warszawy odnotowano ponad 4600 odwiedzin, których celem były badania genealogiczne - mówił Wojtkowski.

Jak zapowiedział, wykład na temat poszukiwań genealogicznych oraz prezentacja portalu "Szukaj w archiwach" dla publiczności odbędzie się w sobotę 19 czerwca podczas Pikniku Archiwalnego w Pałacu Staszica w Warszawie.

Portal "Szukaj w archiwach" został uruchomiony w ramach projektu, który nosi roboczą nazwę Zintegrowany System Informacji Archiwalnej "ZoSIA". Został on zainicjowany w 2007 roku przez naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych dr Sławomira Radonia. Celem projektu jest udostępnienie w internecie kompletnych zbiorów archiwów państwowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.