PARTNER PORTALU
  • BGK

Ataki DDoS coraz groźniejsze. Jak nie dać się hakerom?

  • aw    9 maja 2016 - 19:44
Ataki DDoS coraz groźniejsze. Jak nie dać się hakerom?
Tylko w 2014 roku CERT Orange Polska zidentyfikował 106 768 alertów DDoS dotyczących sieci Orange, czyli ostrzeżeń charakterystycznych dla tego rodzaju ataków (fot.pixabay)

• Ataki hakerskie DDoS, czyli rozproszonej odmowy dostępu, potrafią sparaliżować nie tylko biznes, ale i polskie urzędy.
• Prewencja przynosi lepsze skutki niż interwencja - radzą eksperci.
Zdaniem Łukasza Formasa z Integrated Solutions, integratora należącego do Orange Polska, obok spamu i malware DDoS to jedno z zagrożeń, które w ostatnim czasie czyni największe spustoszenie na rynku. W przeciwieństwie do pozostałych skupia się na wyłączeniu dostępu do usługi, szczególnie biznesowej, co bezpośrednio przekłada się na straty.

Czytaj też: Kosztowny atak hakerów na miejski portal

- To są ataki, których żniwa firmy liczą w kilku milionowych stratach. Niestety z naszych doświadczeń wynika, że stają się coraz bardziej wyrafinowane. Mogą być też wykorzystywane jako odwrócenie uwagi w przypadku chęci włamania się hakerów do serwerów danej instytucji czy przedsiębiorstwa – twierdzi Łukasz Formas.

Tylko w 2014 roku CERT Orange Polska zidentyfikował 106 768 alertów DDoS dotyczących sieci Orange, czyli ostrzeżeń charakterystycznych dla tego rodzaju ataków. To ponad 24 alerty odbierane każdego dnia.

Najbardziej na ataki narażone są banki, instytucje publiczne, firmy usługowe, e-commerce i serwisy aukcyjne.

Czytaj też: Polska najbardziej zagrożona cyberprzestępczością w Unii Europejskiej

- Od strony użytkownika DDoS jest jednym z mniej szkodliwych zagrożeń, zupełnie inaczej ranking ten wygląda w przypadku firm. Z punktu klienta końcowego informacja np. o niemożliwości zrealizowania przelewu skutkuje irytacją i stratą czasu. Dla banku to dotkliwa porażka wizerunkowa i finansowa – dodaje główny inżynier z Integrated Solutions.

Analizy prowadzone przez integratora wskazują jednak, że zmienia się nastawienie polskich podmiotów do cyberzagrożeń – z interwencji na prewencję.

- Łącząc dane Orange CERT z bezpośrednią opinią klientów jesteśmy w stanie określić trendy na rynku i skategoryzować zagrożenia. Pocieszające jest to, że świadomość na temat skutków cyberataków wzrasta, a firmy czy instytucje coraz częściej patrzą na obszar bezpieczeństwa teleinformatycznego przez pryzmat nie tylko działań, które należy podjąć w razie ataku, ale przede wszystkim tych, które pozwolą ich po prostu uniknąć – podsumowuje Łukasz Formas z IS.

Raport o cyberzagrożeniach publikujemy w dziale Multimedia 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.