PARTNER PORTALU
  • BGK

Aukcje elektroniczne są tańsze i szybsze niż tradycyjne przetargi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 stycznia 2010 - 07:49
Aukcje elektroniczne są tańsze i szybsze niż tradycyjne przetargi

W Urzędzie Zamówień Publicznych ruszyła bezpłatna platforma aukcji elektronicznych. Obniżą one ceny ofert.
Uruchomienie przez UZP platformy aukcyjnej to kolejny krok w kierunku elektronizacji procesu udzielania zamówień publicznych.

Zamawiający musi przewidzieć możliwość aukcji elektronicznej już w ogłoszeniu o zamówieniu. Przejrzystość elektronicznych przetargów pozwala uniknąć zarzutów o stronniczości urzędników.

„Docelowo powinniśmy doprowadzić do zminimalizowania lub wręcz całkowitego wyeliminowania form papierowych i stworzenia systemu określanego jako e-zamówienia. Intensywne prace w tej dziedzinie toczą się od kilku lat, m.in. w Komisji Europejskiej” – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Wojciech Hartung.


Aukcja elektroniczna nie jest, tak jak licytacja, oddzielnym trybem udzielania zamówień, lecz jedynie dogrywką w trybach z ogłoszeniem. Zamawiający, żeby do niej przystąpić, musi najpierw przeprowadzić standardowe postępowanie papierowe. W ten sposób tworzy ranking ofert i dopiero potem zaprasza wykonawców do udziału w aukcji, jeżeli dysponuje co najmniej trzema ofertami niepodlegającymi odrzuceniu.

Aukcja nie wymaga szczególnych rozwiązań technicznych. Wystarczy standardowy komputer.

Oferty uzyskiwane w aukcjach elektronicznych w innych państwach Unii Europejskiej są niższe średnio o 20–25 proc. w porównaniu z tradycyjnymi.

Adres bezpłatnej platformy aukcyjnej: http://aukcje.uzp.gov.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.