PARTNER PORTALU
  • BGK

Badanie dostępności stron internetowych

  • GK    16 kwietnia 2013 - 08:40
Badanie dostępności stron internetowych

Fundacja Widzialni przygotowuje raport na temat dostępności stron www sektora publicznego. Audyt jest przeprowadzany pod kątem osób starszych, niepełnosprawnych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe.
Badanie jest przeprowadzane dla Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz rzecznika praw obywatelskich.

Celem badania jest określenie stanu dostępności stron www po wejściu w życie rozporządzenia, które nakłada obowiązek dostosowania serwisów publicznych do standardu umożliwiającego możliwe wszystkim obywatelom swobodny dostęp do zasobów internetowych.

Dzięki badaniu możliwe będzie określenie kryteriów sukcesu we wdrażaniu standardów dostępności stron www w Polsce. Minister Michał Boni uznał egzekwowanie udostępniania stron www za jeden z priorytetów prowadzanego przez siebie ministerstwa.

W audycie biorą udział osoby niepełnosprawne o różnych rodzajach dysfunkcji oraz eksperci z dziedziny dostępności stron internetowych. Badaniu zostały poddane kluczowe serwisy począwszy od stron premiera, Sejmu i Senatu przez strony ministerialne, resortowe aż po serwisy samorządowe.

Audytorzy badają m.in. kontrast strony, opisy elementów graficznych, opisy pól formularzy i wyszukiwarek, możliwość obsługi strony przy pomocy klawiatury. Eksperci dokonują analizy serwisu pod kątem zgodności ze standardem WCAG 2.0. Wyniki badania zostaną ogłoszone na początku czerwca 2013r.

Od maja 2012 roku obowiązuje w Polsce rozporządzenie Rady Ministrów zobowiązujące wszystkie instytucje publiczne do dostosowania swoich serwisów internetowych dla potrzeb osób niepełnosprawnych i wszystkich którzy z różnych powodów nie mogą w pełni skorzystać z zasobów Internetu.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia strony www powinny być dostosowane do międzynarodowego standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) uznanego w wielu krajach Europy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.