PARTNER PORTALU
 • BGK

Będą zmiany w Programie Polska Cyfrowa

 • pt/pap    24 marca 2016 - 22:40
Będą zmiany w Programie Polska Cyfrowa

• Resort cyfryzacji "przemodeluje" program Polska Cyfrowa - zapowiada minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
• W każdej osi programu popełniono trochę kardynalnych błędów - wskazała Streżyńska.
Celem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC) na lata 2014-2020 jest wykorzystanie potencjału cyfrowego do poprawy jakości życia społeczeństwa. Jego budżet wynosi ponad 2 mld euro. Składa się on z trzech osi: podniesienie dostępu do szybkiego internetu, rozwój e-administracji oraz eliminacje wykluczenia cyfrowego i podnoszenie kompetencji cyfrowych.

"Wielu z państwa zauważyło, że poszczególne osie PO PC zostały przez nas zatrzymane i przesunięte w czasie uruchamianie konkursów. Wynika to z tego, że w każdej osi programu popełniono trochę kardynalnych błędów, które mogą spowodować, że ostatnia okazja wydania dużych pieniędzy na rozwój cywilizacyjny mogła nam przejść koło nosa" - podkreśliła Streżyńska.

Jak zapewniła, resort obecnie pracuje nad "przemodelowaniem" programu.

Wskazała, że resort planuje podłączyć do bardzo szybkiego internetu 32 tys. szkół i jednostek szkolnych; działania te mają być zintegrowane z projektami Ministerstwa Edukacji Narodowej. "Obecnie realizujemy pilotaż tego programu" - dodała.

Poinformowała także, że resort chce wprowadzić naukę programowania trenerów i nauczyciel tak, aby od 2017 r. mogli oni prowadzić zajęcia dla dzieci. Streżyńska zapowiedziała rozwój szkoleń podnoszących cyfrowe kompetencje osób dorosłych.

"Wydaliśmy miliardy złotych na informatyzację kraju, miliardy złotych na szerokopasmowy internet. Procedury prawne, za pomocą których komunikujemy się z administracją, pozostają na poziomie analogowym, z wyjątkiem 55 usług, które są umieszczone na stronie Obywatel.gov.pl" - powiedziała Streżyńska.

Podkreśliła, że resort cyfryzacji będzie pracował nad eliminacją papieru z obiegu administracyjnego. Zapowiedziała także integrację serwisów internetowych administracji publicznej. "Chcemy także ożywić portal danepubliczne.gov.pl, który jest praktycznie martwy" - dodała.

Streżyńska wskazała, że resort będzie chciał wrócić do elektronicznych dowodów osobistych, chodzi o projekt pl.ID. "Wracamy do tego tematu, naszym wzorem i najciekawszym liderem naszym zdaniem jest Austria" - poinformowała Streżyńska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (8)

 • Grzesiek, 2016-04-05 22:37:39

  Szanowna Pani Minister !! Proszę o jak najszybsze wprowadzenie DAB+ w Słupsku. Bo do 2020 to trochę za długo.
 • jacek, 2016-04-01 12:48:42

  Do Tadeusz: żadnej treści i konkretu w Twojej wypowiedzi, tylko chciałeś się popisać "austryjackim gadaniem". takie gadanie dla gadania
 • Tadeusz, 2016-03-29 22:44:17

  Czy pani Streżyńska nie popełnia błędów. Powinna raczej je wykorzystać tak jak dotychczasowe osiągnięcia, bo inaczej to będzie tylko "austryjackie gadanie". "