PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie multimedialny klaster na Śląsku

  • PAP    12 stycznia 2013 - 11:37
Będzie multimedialny klaster na Śląsku

Przedsiębiorcy, naukowcy i instytucje wspierające biznes będą współpracować w ramach Śląskiego Klastra Multimedialnego, który powstaje w Rudzie Śląskiej. Projekt, który pozyskał prawie 1 mln zł unijnego dofinansowania, ma wspierać firmy we wdrażaniu innowacji.
Przedsięwzięcie jest prowadzone przez Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości. Uczestniczy w nim także Uniwersytet Śląski oraz przedsiębiorcy - firmy zajmujące się głównie informatyką i internetem. Podpisanie umowy partnerstwa, czyli faktyczne powołanie klastra, zaplanowano na najbliższy wtorek w rektoracie katowickiej uczelni.

Przedmiotem projektu jest utworzenie, promocja i rozwój sieci współpracy, stymulującej aktywność innowacyjną firm, rozwój technologii informatycznych i multimediów. W Europie jest 87 klastrów tego typu, wymieniających między sobą doświadczenia.

Przedsiębiorcy ze Śląska będą mogli nawiązać kontakty biznesowe m.in. z klastrami skandynawskimi, które - według danych Komisji Europejskiej - wśród 27 krajów Unii są liderami pod względem poziomu innowacyjności. Już w ramach przygotowań do utworzenia klastra odbyły się wizyty studyjne i seminaria w Danii i Szwecji.

Członkowie Śląskiego Klastra Multimedialnego wezmą także udział w targach innowacyjnych technologii w Hanowerze CeBIT 2013 - najważniejszej ogólnoświatowej imprezie wystawienniczej w tej dziedzinie. Zaplanowano też warsztaty dotyczące możliwych działań i pozyskania środków unijnych z budżetu na lata 2014-2020. Projekt obejmuje również zakupy sprzętu informatycznego i multimedialnego dla realizowania pomysłów członków klastra, a tym samym stymulowania aktywności innowacyjnej firm. Uczestnicy klastra mają wspólnie promować swoje przedsięwzięcia i inicjatywy.

Inicjatorzy rudzkiego klastra przekonują, że taka formuła współpracy dla przedsiębiorców może oznaczać zwiększenie zysku i rozwój firm, a dla jednostek naukowych - większą komercjalizację ich pracy naukowej. Ważna jest także wspólna promocja, która dzięki połączeniu wysiłków uczestników klastra ma być tańsza i bardziej efektywna - szczególnie za granicą, gdzie koszty działań promocyjnych są często nie do udźwignięcia dla jednego przedsiębiorstwa.

Klastry są jednym z najważniejszych narzędzi polityki rozwoju regionalnego i polityki innowacyjnej UE. Skupiają działające blisko siebie firmy i organizacje (m.in. producentów, dostawców, odbiorców, dystrybutorów), które - choć na rynku ze sobą konkurują - chcą jednocześnie współpracować na rzecz wspólnego celu i korzyści. Może chodzić np. o opracowywanie we współpracy z naukowcami nowych rozwiązań technologicznych.

Tworzenie klastrów w woj. śląskim wpisuje się w Regionalną Strategię Innowacji. W regionie działają już m.in.: Innowacyjny Śląski Klaster Czystych Technologii Węglowych, Śląski Klaster Wodny, Klaster Energetyczny czy Klaster Technologii Energooszczędnych Euro-Centrum.

Agencja Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej od blisko dwóch lat, przy udziale unijnych środków, realizuje projekt "Clusters-Cord. Clusters and Cooperation", służący m.in. przekonaniu przedsiębiorców do faktycznej współpracy w ramach klastrów. Projekt obejmuje 10 kluczowych gałęzi przemysłu, które - poddane gruntownej analizie - mają stać się bazą wymiany know-how i doświadczeń związanych z polityką regionalną klastrów. Te branże to mobilność i logistyka, usługi profesjonalne, ICT (technologie informatyczne i komunikacyjne), motoryzacja i aeronautyka, turystyka, zdrowie i nauka, energia i środowisko, technologie produkcyjne, przemysł drzewny i przetwórstwo spożywcze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.