PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie nowocześniej w bibliotekach

  • KB    12 maja 2010 - 08:51
Będzie nowocześniej w bibliotekach

W Bibliotece Śląskiej władze województwa i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego utworzyły Regionalne Partnerstwo na rzecz Rozwoju Bibliotek. Śląskie jest już 15 województwem, w którym podpisano takie porozumienie
Poprzez zawarcie porozumienia marszałek Bogusław Śmigielski angażuje się w Program Rozwoju Bibliotek, którego celem jest wzmocnienie potencjału lokalnych ośrodków. Dzięki temu programowi nawet najmniejsze biblioteki będą mogły rozwijać się i poszerzać swoją działalność. W takich placówkach każdy znajdzie coś dla siebie: dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w ciekawych zajęciach, dorośli przyjdą na spotkanie z ich ulubionym autorem, a seniorzy dowiedzą się, jak korzystać z Internetu.

- Obchodzony właśnie Tydzień Bibliotek przypomina nam, że biblioteki to nie przeżytek i  historia. Wręcz przeciwnie - to przyszłość - skarbnica wiedzy, z której zawsze będziemy korzystać. Dlatego niezwykle ważne jest, by ośrodki te zostały dostosowane do wymogów naszych czasów, zmodernizowane, wyposażone w wysokiej klasy sprzęt: laptopy, projektory multimedialne, drukarki" - tłumaczy Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski.

Wysokiej klasy sprzęt elektroniczny trafi do śląskich bibliotek pod koniec maja. Obecnie w programie prowadzonym w regionie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego  bierze udział 129 bibliotek. Budżet przedsięwzięcia to 28 milionów dolarów. Fundusze te pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates. Środki są przeznaczane na cykl praktycznych szkoleń dla bibliotekarek i bibliotekarzy, wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, wzmacnianie środowiska bibliotecznego oraz promocję. Program jest zaplanowany na pięć lat - rozpoczął się w 2009 roku i potrwa do roku 2013. Swoim zasięgiem  obejmie ponad połowę bibliotek znajdujących się na wsiach i w małych miejscowościach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.