PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie referendum ws. odwołania prezydenta Łodzi

  • PAP/wnp.pl    20 listopada 2009 - 15:10
Będzie referendum ws. odwołania prezydenta Łodzi

17 stycznia odbędzie się referendum w sprawie odwołania prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Wniosek o jego przeprowadzenie złożyli politycy lokalnego SLD. Zarzucają Kropiwnickiemu m.in. paraliż komunikacyjny w mieście, brak strategii rozwoju, zwiększające się zadłużenie miasta oraz kosztowane podróże zagraniczne.
Inicjatorzy referendum złożyli w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego listy z ponad 89 tys. podpisów łodzian pod wnioskiem o jego przeprowadzenie. Jak poinformowała w piątek PAP dyrektor KBW w Łodzi Grażyna Majerowska-Dudek, wniosek jest ważny. Po weryfikacji podpisów okazało się, że został poparty ponad 60 tysiącami podpisów uznanymi za spełniające wymogi.

"Dzisiaj Komisarz Wyborczy podpisał sprawozdanie potwierdzające badania wykazu osób popierających wniosek. Oprócz wykazów podpisów, które zostały dołączone, cały wniosek musiał spełniać wymogi formalno-prawne" - zaznaczyła cytowana przez agencję Majerowska-Dudek.

Dodała, że w sobotę Komisarz Wyborczy w Łodzi podpisze postanowienie zarządzające przeprowadzenie referendum. Od tego momentu rozpocznie się kampania referendalna.

Wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie odwołania prezydenta Łodzi przed upływem kadencji złożyli lokali politycy SLD. Pod wnioskiem dołączono 89 tys. 343 podpisy. Do przeprowadzenie referendum potrzebnych było 60 tys. 396 ważnych podpisów.

Inicjatorzy referendum - politycy SLD - zarzucają prezydentowi Łodzi m.in. paraliż komunikacyjny w mieście, brak strategii rozwoju, zwiększające się zadłużenie miasta oraz kosztowane podróże zagraniczne.

Przewodniczący Klubu Radnych Lewicy Dariusz Joński powiedział w piątek dziennikarzom, że referendum to "rozprawa między mieszkańcami Łodzi a prezydentem".

"Od samego początku mówiliśmy, że to nie partie polityczne będą decydowały o tym, czy prezydent będzie odwołany czy nie. Łodzianie są zdecydowani. Jedni uwielbiają prezydenta, a 90 procent go nienawidzi. Mieszkańcy Łodzi w pierwszym etapie bardzo licznie powiedzieli, że mają dość rządów prezydenta Kropiwnickiego. Liczę, że 150 tys. łodzian pójdzie na referendum i odda w nim swój glos" - powiedział Joński.

Zdaniem Kropiwnickiego, pomysł referendum to "awantura polityczna, strata czasu i pieniędzy". "To jest taka gra, która ma pozwolić wrócić formacji lewicowej na pierwsze strony gazet i odbudować beznadziejną już sytuację polityczną, a przy tym jest to bardzo kosztowne. Uważam, że dla miliona złotych, które będzie kosztowało to referendum, po prostu można znaleźć znacznie lepsze przeznaczenie" - mówił kilkanaście dni temu Kropiwnicki.

Przyznał wówczas, że martwi go fakt, iż kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasta jednak podpisało się pod wnioskiem o referendum. "Martwi mnie to, ale walczyłem o demokrację w swoim czasie, nawet swoje odsiedziałem, więc muszę szanować i traktować demokrację bardzo, bardzo poważnie" - mówił Kropiwnicki.

Na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski poinformował, że nie weźmie udziału w styczniowym referendum.

"Jestem przeciwny kosztownej głupocie. Opowiadam się po stronie rozsądku. Zatem dokonuję wyboru i nie uczestniczę w referendum szkodzącym miastu. Swój obowiązek demokratyczny spełnię jesienią 2010 roku" - poinformował Tomaszewski.

Dodał, że milion zł, o którym mówił prezydent Kropiwnicki, to nie jedyne koszty związane z organizacją referendum. Jego zdaniem za próbę odwołania dotychczasowego prezydenta miasto zapłaci ok. 30 mln zł.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.