PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie rekord w składaniu e-PIT-ów?

  • PAP    6 marca 2012 - 15:34
Będzie rekord w składaniu e-PIT-ów?

Od początku 2012 r. podatnicy złożyli 5,52 mln elektronicznych deklaracji podatkowych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Resort prognozuje, że w tym roku padnie rekord, jeśli chodzi o liczbę złożonych e-PIT-ów.
Według resortu spośród formularzy złożonych przez system e-Deklaracje prawie 555 tys. to najpopularniejsze zeznania roczne PIT.

Czytaj też: Urzędowy kult papieru

- W ciągu dziewięciu tygodni tego roku przesłano niewiele mniej PIT-ów oraz innych zeznań podatkowych niż w całym 2011 roku - podał resort finansów.

Ministerstwo przypomina, że okres rozliczeniowy dla deklaracji rocznych PIT mija 30 kwietnia, pozostałe rodzaje zeznań (m.in. dotyczące CIT i VAT) można składać przez cały rok.

Resort zwraca uwagę, że choć składanie deklaracji papierowych wciąż pozostaje najpopularniejszym sposobem rozliczania się podatników, Polacy coraz chętniej rozliczają się przez internet.

Według fiskusa już teraz wiadomo, że 2012 r. będzie kolejnym rekordowym rokiem pod względem liczby podatników składających e-deklaracje podatkowe.

- W całym ubiegłym roku przez internet przesłano 6 mln 604 tys. wszystkich deklaracji (w 2010 r. 3 mln 403 tys., w 2009 r. 760 tys., w 2008 r. z takiej formy skorzystało niespełna 104 tys. osób). Podobnie rośnie ilość e-PIT-ów: w analogicznym okresie w 2011 r. było ich 200 tys. W tym roku jest ich już niemal trzykrotnie więcej - napisano w komunikacie.

Zdaniem ministerstwa obecna skala rozliczeń elektronicznych to wynik ułatwień wprowadzanych przez resort finansów.

- Możliwość przesyłania popularnych PIT-ów bez podpisu elektronicznego (...) pozwala podatnikom zaoszczędzić czas i pieniądze - uważa MF.

W komunikacie zapewniono, że system podpowiada, jak uniknąć błędów oraz gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Według ministerstwa dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji do minimum spada ryzyko, że ktoś podszyje się pod podatnika. Osoba, która złoży elektroniczną deklarację otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Podatnicy mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe i rozliczyć podatek do 30 kwietnia 2012 r. Deklaracje kieruje się do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.

Zgodnie z informacjami MF 10 marca 2011 r. urzędy skarbowe będą otwarte dla podatników. Ci podatnicy, którzy przyjdą złożyć deklarację podatkową za 2011 r., uzyskają fachową pomoc urzędników na temat rozliczenia, będą też mogli zapoznać się ze specyfiką pracy w urzędzie, obejrzeć prezentacje, wziąć udział w konkursach itp. Urzędy będą otwarte w godz. 9-13.

Na 28 kwietnia (w godz. 9-13) resort zapowiedział z kolei pracującą sobotę w urzędach skarbowych.

- Wszyscy, którzy nie zdążyli się jeszcze rozliczyć, będą mogli w tym dniu skorzystać z pomocy urzędników i złożyć deklarację w urzędzie skarbowym - napisano w komunikacie.

Ministerstwo poinformowało także, że 27 kwietnia i 30 kwietnia urzędy skarbowe będą pracowały dłużej niż zwykle.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.