PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie szybki Internet, jeśli rząd dogada się z samorządami

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    26 czerwca 2010 - 06:41
Będzie szybki Internet, jeśli rząd dogada się z samorządami

Brak koordynacji działań rządu z samorządami – to jedna z głównych przyczyn tego, że dostęp do Internetu w Polsce jest słaby – przekonują w liście do premiera uczestnicy konferencji Miasta w Internecie.
„Mimo wysokobudżetowych inwestycji w systemy elektronicznej administracji Polska od 6 lat okupuje ostatnie miejsca pośród krajów członkowskich Unii Europejskiej, a badania jednoznacznie dowodzą, iż blisko 90 proc. Polaków na co dzień nie korzysta nawet z prostych usług informacyjnych administracji dostępnych poprzez Internet" – czytamy.

Pokazują to liczby. Z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską wynika, że dostęp do tej usługi ma u nas zaledwie 13,5 proc. Gorzej jest tylko (i to zaledwie o 0,5 proc.) w Rumunii i Bułgarii – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Zdaniem uczestników konferencji brakuje koordynacji działań między rządem, władzami województw i samorządami. „Bez takiej koordynacji odbywa się – postępujący zbyt wolno i z wielkimi oporami – proces wydatkowania 5 miliardów złotych na budowę sieci dostępu do Internetu” – czytamy dalej.

Autorzy listu do premiera nie ukrywają, że zagrożony jest sens projektu budowy sieci szkieletowej dla Polski wschodniej, a szczególnie niepokoją ich informacje o możliwej rezygnacji z realizacji projektu, dzięki któremu miał powstać punkt doradzający samorządom w inwestycjach internetowych.

Brak punktu doradczego może spowodować, że zmarnuje się ponad 1 mld euro przeznaczony na rozwój szybkiego Internetu w naszym kraju. Bez fachowego doradztwa samorządy nie będą inwestować w sieć, bo poruszanie się wśród procedur jest dla nich zbyt skomplikowane.

Pokazują to liczby. Z 579 mln euro przeznaczonych m.in. na budowę sieci przez samorządy wydano na razie 4 proc. Z 364 mln zł na zakup komputerów i dopłaty do usług internetowych wykorzystano 8 proc. Z pozostałych 360 mln euro przeznaczonych dla samorządów nie wykorzystano ani grosza – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Wstecznik, 2010-06-26 10:08:04

    Nie trzeba alarmować .To że ktoś nie wydał na bezsensowne projekty pieniędzy , to nie powód do alarmu. Telekomunikacja rozwija się w takim tempie , ze trudno nadążyć . W tym wypadku lepiej jak zaoszczędzone pieniądze wyda się na nowoczesna sieć bezprzewodową 4G o szybkości światłowodu.A nie na ...jakieś "szkielety"  rozwiń