PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie umowa na internet na Podkarpaciu

  • PAP    27 sierpnia 2013 - 19:02
Będzie umowa na internet na Podkarpaciu

Za miesiąc samorząd woj. podkarpackiego planuje podpisać umowę z firmą, która wybuduje i zarządzać będzie siecią internetu szerokopasmowego w województwie. Wartość inwestycji, która dofinansowana jest z funduszy unijnych, to prawie 322 mln zł.
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl obecnie trwa kontrola uprzednia przetargu. przez Urząd Zamówień Publicznych.

„Sądzimy, że za miesiąc będziemy mogli podpisać umowę z konsorcjum Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, które jako jedyne złożyło ofertę w przetargu. Oferta była wyższa, niż zaplanowane środki na tę inwestycję, dlatego musieliśmy dołożyć więcej pieniędzy, o ponad 6,5 mln zł, m.in. z budżetu. województwa" - dodał.

Samorząd województwa otrzymał także większe dofinansowania z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej oraz z budżetu państwa, łącznie o ponad 20 mln zł.

Ortyl podkreślił, że sporządzona została ekspertyza, która wyjaśniła, dlaczego cena w ofercie była wyższa o blisko 30 mln zł, niż planowany kosztorys.

„Konsorcjum, które wygrało nasz przetarg jest dla nas wiarygodną firmą. Realizuje ono podobny kontrakt w woj. warmińsko-mazurskim i z naszych informacji wynika, że nie ma tam problemów z realizowaniem umowy" - zaznaczył marszałek.

Zdaniem Ortyla dzięki sieci szerokopasmowego internetu Podkarpacie ma szanse na lepsze wykorzystanie swego potencjału informatycznego. Przypomniał, że w regionie funkcjonuje klaster informatyczny, skupiający kilkadziesiąt firm z tej branży.

Budowa szerokopasmowej sieci internetowej to pierwsze partnerstwo publiczno-prywatne realizowane przez samorząd woj. podkarpackiego.

W województwie powstać ma ponad dwa tysiące kilometrów linii światłowodowych oraz prawie 200 węzłów dystrybucyjnych. Na całej długości światłowody będą położone pod ziemią. W miarę możliwości zostanie wykorzystana obecna infrastruktura. Zakończenie projektu przewidziane jest na październik 2015 r.

Budowa szerokopasmowej sieci internetowej prowadzona będzie w pięciu regionach korzystających z funduszy unijnych w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.