PARTNER PORTALU
  • BGK

BeSTi@ prosto do Excela

  • wer/www.rio.gov.pl    4 listopada 2011 - 17:32
BeSTi@ prosto do Excela

Rachunkowa Izba Obrachunkowa udostępniła szablon zestawienia w systemie BeSTi@, który pozwoli na przeniesienie wprowadzonych do systemu danych z tabeli Wieloletniej Prognozy Finansowej do Excela. Wszystko po to, by ułatwić urzędom pracę.
Da to możliwość zaprezentowania danych w dużo bardziej estetyczny sposób niż poprzez standardowe wydruki systemu.

Wygenerowany szablonem arkusz zawierający dane można edytować, formatować i co najważniejsze dostosowywać do potrzeb urzędu
Raport ten zawiera dwa sposoby prezentacji danych:

1) WPF - wg układu budżetu (preferowany)
2) WPF - wg przepływu środków pieniężnych (układ wynikający z Metodyki opracowania WPF z 2011 r.)

Należy zanzaczyć, że kształt WPF wg układu budżetu został wypracowany wspólnie przez Regionalne Izby Obrachunkowe i zaakceptowany przez Ministerstwo Finansów.

Nowe wiersze tabeli dotyczące dochodów i wydatków z udziałem środków UE oraz "Wysokość przejętych zobowiązań" zostały dodane z uwagi na potrzeby informacyjne Ministerstwa Finansów.

Szablon ma usprawnić pracę urzędów nad materiałami do projektu uchwały w sprawie WPF na lata 2012-.. i jednocześnie pomoże spełnić oczekiwania Ministerstwa Finansów (a także izb) wynikające z pisma ST7/4843/139/PB/2011/1570 z 31 października 2011 r., w którym MF powołując się na art. 74 ust. 1 oraz 174 ust. 4 ustawy o finansach publicznych oczekuje przekazania systemem BeSTi@ danych planistycznych (WPF) umożliwiających bieżące monitorowanie sytuacji samorządu w zakresie zadłużenia oraz deficytu.

Przesłany szablon należy wczytać do modułu ''Raporty", zgodnie z podaną niższej instrukcją:

1. Zapisujemy załącznik do tego komunikatu na pulpicie i rozpakowujemy go
2. Logujemy się do BeStii
3. Wchodzimy do modułu ''Raporty"

1.) jeśli jest niewidoczny to trzeba skontaktować się z osobą, która może nadawać dodatkowe uprawnienia użytkownikom aby dodała następujące role:
  - użytkownik raportów
  - Admin raportów
  - Wszystkie raporty

2.) Po zmianie uprawnień konieczne jest ponowne zalogowanie się do systemu

4. Klikamy prawym przyciskiem myszki na gałęzi „Raporty" i ze skróconego menu wybieramy „Wczytaj raport z pliku jako nowy"
5. W okienku wyboru wskazujemy znajdujący się na pulpicie plik wpf2xls_2012_jst.rml a następnie klikamy „Otwórz"
6. Raport powinien wczytać się poprawnie i być gotowym do użycia
7. Korzystamy z niego klikając dwukrotnie na jego nazwę w systemie (powinna znajdować się na samym dole) tzn. „WPF na 2012-... w ukladzie budzetu (xls)"

Dostępny jest też filtr, który umożliwia wybranie KONKRETNEGO dokumentu WPF: projektu, autopoprawki, uchwały pierwotnej lub zmieniany WPF która zostanie przepisana do Excela.

Warunkiem korzystania z tego zestawienia jest:

1. posiadanie Excela na stacji z której uruchamiamy ten raport w BeSTii
2. gdyby raport nie chciał się generować to konieczne jest ddpowiednie ustawienie poziomu zabezpieczeń Excela („włącz wszystkie makra" oraz „ufaj dostępowi do modelu obiektowego VBA") - ale to należy skonsultować z informatykami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.