PARTNER PORTALU
  • BGK

Bestia@ może więcej. Prognozy WPF będą bardziej realistyczne?

  • AW    2 października 2017 - 17:56
Bestia@ może więcej. Prognozy WPF będą bardziej realistyczne?
Zdaniem MF, dzięki tej funkcjonalności samorządy uzyskają możliwość bardziej precyzyjnego, wariantowego ustalenia wpływu przewidzianych do realizacji przedsięwzięć (fot.pixabay)

Ministerstwo Finansów udostępniło samorządom nową funkcjonalność w systemie BeSTi@ - Symulacje WPF (wieloletniej prognozy finansowej). Narzędzie umożliwi analizę wpływu prognozowanych przedsięwzięć na sytuację finansową JST.
Jak wyjaśniła wiceminister finansów Teresa Czerwińska, nowe narzędzie informatyczne jest efektem współpracy Ministerstwa Finansów, Związku Miast Polskich, jednostek samorządu terytorialnego oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Wiceminister podkreśliła, że nowy moduł – przeznaczony głównie do wewnętrznego wykorzystania w jednostkach samorządu terytorialnego – będzie umożliwiać analizę wpływu prognozowanych przedsięwzięć na sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego.

Jest to istotne, zwłaszcza ze względu na zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego w finansowaniu przedsięwzięć rozwojowych, w tym majątkowych, realizowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.

Łatwiejsze przygotowanie wieloletniej prognozy finansowej (WPF)

Nowa funkcjonalność ma ułatwiać JST opracowywanie WPF, np. w zakresie:

- zbilansowania wydatków na nowe przedsięwzięcia ze źródłami ich finansowania,

-prognozowania spłat ewentualnego zadłużenia (kredyt, pożyczka, emisja obligacji) zaciąganego na sfinansowanie przedsięwzięcia,

-prognozowania skutków finansowych dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, obejmujących w szczególności:

• zmiany wydatków wynikających np. z dodatkowych kosztów utrzymania obiektu, remontów, itp.,
• zmiany dochodów budżetowych – o ile nowe przedsięwzięcie będzie miało wpływ na tę część budżetu np. z tytułu podatków albo dochodów z usług.

Zdaniem MF, dzięki tej funkcjonalności samorządy uzyskają możliwość bardziej precyzyjnego, wariantowego ustalenia wpływu przewidzianych do realizacji przedsięwzięć, m.in. na zrównoważenie budżetu (art. 242 ustawy o finansach publicznych) oraz spełnienie relacji z art. 243 ustawy o finansach publicznych.

Ponadto możliwość korzystania z udostępnionego w nowym module zestawu informacji, wykresów i wskaźników ekonomiczno-statystycznych ułatwi przeanalizowanie wpływu planowanych przedsięwzięć na sytuację finansową jednostki w perspektywie wieloletniej.

- Do tej pory nikt, planując realizowanie pakietu inwestycji w przyszłej perspektywie, nie prognozował łącznych skutków tych przedsięwzięć dla budżetu w kolejnych latach. A takie prognozy są konieczne, bo większość JST będzie mieć problemy z generowaniem nadwyżki budżetowej – mówił w rozmowie z portalsamorzadowy.pl Jan Czajkowski, ekspert Związku Miast Polskich (ZMP), członek Rady Informatyzacji przy Ministerstwie Cyfryzacji tłumacząc powody powstania nowego rozszerzenia na platformie BeSTi@ dla symulacji Wieloletnich Prognoz Finansowych (WPF).

Przypomnijmy, w ubiegłym roku trwały testy techniczne i pilotaż nowej funkcjonalności dla platformy BeSTi@. Nie wszystkie samorządy były nowym narzędziem zainteresowane. 

- Przyczyn małego zainteresowania niektórych uczestników pilotażu czy raczej pewnej „bezwładności” w stosowaniu nowej funkcjonalności BeSTi@, jest wiele. Powiem tak, jeśli szef urzędu – wójt, burmistrz sam nie będzie zainteresowany wiedzą o przyszłych skutkach planowanych nowych przedsięwzięć, to jego takie symulacje nie zainteresują. W takich wypadkach żaden urzędnik nie będzie sobie brał na głowę dodatkowej roboty. To bardzo ludzki mechanizm, ale często spotykany także w administracji - tłumaczył Czajkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.