PARTNER PORTALU
  • BGK

Bez sieci 5G idea smart cites w Polsce nie wypali

  • bad    25 stycznia 2018 - 19:40
Bez sieci 5G idea smart cites w Polsce nie wypali
Smart city to pojęcie nowe i być może warto stworzyć program, który ośmieliłby polskie miasta (Fot. Pixabay)

Przedstawiciele resortu inwestycji i rozwoju odpowiadali na pytania posłów w zakresie smart cities. Duże zainteresowanie wzbudziły prace nad budową sieci 5G.
Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak przestawił w sejmie działania rządu w zakresie wsparcia inteligentnych miast. Ważnym elementem jest konkurs dla samorządów "Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców".

W grudniu zakończono ocenę formalną 115 złożonych fiszek projektowych. Do oceny merytorycznej przekazano 108 fiszek.

Czytaj też: Prawdziwe inteligentne polskie miasto jest nadal utopią

- Obecnie przy udziale ekspertów zewnętrznych rozpoczyna się ocena merytoryczna fiszek, którą planujemy przeprowadzić do I kwartału 2018. Do następnego etapu wdrażania trafi 50 najlepiej ocenionych merytorycznie fiszek – powiedział Adam Hamryszczak.

Etap przygotowania koncepcji projektów ma potrwać 6 miesięcy i zakończy się wybraniem nie więcej niż 20 pilotażowych projektów do realizacji.

Przewodniczący podkomisji stałej do spraw polityki rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności
 
Piotr Cieśliński (PO) zaproponował wiceministrowi Hamryszczakowi, by resort inwestycji i rozwoju zastanowił się nad stworzeniem kompleksowego programu, który wspierałby rozwój technologii smart cities w oparciu o doświadczenia takich miast jak Rzeszów. Jego zdaniem może być ono stawiane za wzór w zakresie wdrażania idei inteligentnych miast.

- Smart city to pojęcie nowe i być może warto stworzyć program, który ośmieliłby polskie miasta – zauważył poseł.

Piotr Cieśliński zwrócił też uwagę na mobilną sieć nowej generacji 5G. Bez niej nie będą mogły funkcjonować inteligentne miasta; autonomiczne pojazdy czy internet rzeczy. – Na jakim etapie jest współpraca ministerstw w tym zakresie, kto zajmie się budową infrastruktury 5G, skąd będą pochodziły środki finansowe, bo czas nas goni. Jeśli chcemy poważnie rozmawiać o smart cities, powinniśmy być w tym zaawansowani – zaznaczył przewodniczący podkomisji.

Robert Dzierzgwa, dyrektor Departamentu Strategii Rozwoju w resorcie inwestycji i rozwoju podkreślił, że resort popiera jak najszybsze rozwijanie sieci 5G. Poinformował na początku roku z Ministerstwa Cyfryzacji dotarł do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju projekt programu rozwoju sieci 5G.

– Z tego, co widać, prace w resorcie cyfryzacji są zaawansowane. Z dokumentu wynika, że do rozbudowy tej sieci będą zaproszeni także operatorzy prywatni i zapewne ich udział będzie duży. Ministerstwo Cyfryzacji będzie odpowiedzialne za stworzenie ram regulacyjnych, by proces ten był bardziej optymalny – wyjaśnił Robert Dzierzgwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.