PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpiecznie odkrywamy cyfrowy świat

  • AW    6 lutego 2012 - 19:10
Bezpiecznie odkrywamy cyfrowy świat

7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Hasłem tegorocznej edycji jest: "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie”. Ośrodki oświatowe i kulturalne mogły zgłaszać swoje inicjatywy.
W Polsce DBI od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Głównym partnerem DBI 2012 jest Fundacja Orange, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.

Jak co roku główną ideą polskich obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest realizowanie przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa dzieci online przez szkoły, biblioteki, domy kultury i inne ośrodki lokalne w całym kraju. Co roku organizatorzy rejestrują ponad tysiąc takich imprez. Wszystkie inicjatywy zgłoszone na stronie www.dbi.pl i zrealizowane do końca lutego wezmą udział w konkursie. Trzy najlepsze przedsięwzięcia szkolne otrzymają tablice multimedialne z projektorami ufundowane przez Fundację Orange. Poza tym na szkoły czekają dziesiątki innych nagród ufundowanych przez partnerów DBI 2012, w tym tak ciekawe jak przedstawienie dotyczące bezpieczeństwa w Internecie przygotowane przez grupę teatralną Zygzaki.

Centralnym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 w Polsce jest konferencja dla mediów oraz profesjonalistów zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa młodych internautów, która odbędzie się 7 lutego o godz. 10.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie przy ulicy Dobrej 56/66.

Podczas konferencji pokazane zostanie jak świat i Polska świętuje DBI, omówione zostaną najnowsze inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online, jak kampania „Biblioteka - miejsce bezpiecznego Internetu" realizowana przez FRSI, Microsoft, Fundację Orange oraz FDN, projekt edukacyjny dla przedszkolaków Necio.pl prowadzony przez FDN we współpracy Fundacją Orange, czy projekt edukacyjny „Przygody Plika i Foldera w Sieci" zrealizowany przez NASK we współpracy z MSWiA. Na podstawie badań EU Kids Online II omówione zostaną również mity o aktywności dzieci w Internecie.

Równolegle w Rozrywkowym Centrum Miasta Hulakula (również ul. Dobra 56/66), przy udziale ponad 300 dzieci, swoje piąte urodziny będzie obchodził Helpline.org.pl - projekt Fundacji Dzieci Niczyje oraz Fundacji Orange, którego celem jest pomoc młodym internautom w sytuacjach zagrożenia w sieci.

 Z badań przeprowadzonych z dziećmi w wieku 9-16 lat w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania i nie potrafi pomóc dziecku w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w Internecie, a prawie połowa nigdy nie dała wskazówki dziecku co zrobić, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi online. Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek korzystali z Internetu wspólnie z rodzicami.

Dlatego też hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu - „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie" - ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, iż Internet powinien być elementem łączącym pokolenia, że można razem z najmłodszymi poznawać korzyści z surfowania. Obchodom DBI towarzyszy ogólnoeuropejska kampania medialna. Opracowany na jej potrzeby spot promocyjny opiera się na motywie wspólnego poznawania wirtualnego świata przez młodsze i starsze pokolenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.