PARTNER PORTALU
  • BGK

Bezpłatny internet w centrum Rybnika

  • PAP    8 stycznia 2013 - 17:25
Bezpłatny internet w centrum Rybnika

Samorząd Rybnika uruchomił bezpłatne bezprzewodowe punkty dostępu do internetu w ścisłym centrum miasta - na Rynku i Placu Wolności. To część współfinansowanego z unijnych środków programu budowy sieci szerokopasmowej w mieście, łącznym kosztem ponad 20 mln zł.
O uruchomieniu hotspotów poinformowały we wtorek służby prasowe Rybnika. By skorzystać z darmowego internetu trzeba połączyć się z siecią o nazwie "rybnik". Prędkość transferu danych jest ograniczona przepisami Urzędu Komunikacji Elektronicznej do 256 kbit/s. Połączenie może trwać godzinę, później trzeba połączyć się ponownie.

Kilka lat temu władze Rybnika uznały stan infrastruktury teleinformatycznej w tym 140-tysięcznym mieście za niewystarczający i niedostosowany do potrzeb zarówno mieszkańców, jak i firm oraz administracji. Rozpoczęto realizację projektu pod nazwą "Miejska Sieć Szerokopasmowa", podzielonego na dwa etapy. Realizacja pierwszego zakończy się we wrześniu tego roku, drugiego w grudniu.

Pierwszy etap obejmuje budowę infrastruktury na potrzeby sieci szerokopasmowej w obrębie ulic: Zebrzydowickiej, Budowlanych, Kotucza i Reymonta. W połowie 2011 r. zawarto umowę o dofinansowanie projektu z unijnych środków na kwotę ponad 12,5 mln zł. Od ponad roku trwają prace, prowadzone kosztem ponad 13,2 mln zł.

Unijne dofinansowanie dla drugiego etapu prac (ponad 10,6 mln zł) zapewniono w kwietniu ubiegłego roku. Do tego czasu, w ramach prowadzonych robót drogowych, rozpoczęto budowę kanalizacji teletechnicznej wzdłuż ulic Żorskiej i Podmiejskiej. W maju zawarto umowę z głównym wykonawcą prac, na blisko 7,2 mln zł.

Zaangażowanie samorządów w projekty dotyczące tworzenia i eksploatacji sieci telekomunikacyjnych, służących m.in. dostępowi do internetu, pozwala przyjęta ponad dwa lata temu ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, nazwana megaustawą. Urząd Komunikacji Elektronicznej namawia samorządy, by aktywniej angażowały się w tworzenie i eksploatację sieci głównie tam, gdzie nie robi tego biznes.

Ustawa opisuje, na jakich warunkach samorząd może budować infrastrukturę, w szczególności pasywną, dostarczać sieci telekomunikacyjne, pełnić funkcje operatorskie czy dostawcy usług, szczególnie dla tych wykluczonych cyfrowo, albo dla ogółu społeczeństwa, w celu wzbudzenia popytu czy zapewnienia łączności w miejscach publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.