Bezprzewodowy Internet w prezencie od gminy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 30-11-2010
  • drukuj
Na budowę darmowych łączy mamy 360 mln zł. Wydaliśmy z tego tylko jedną czwartą kwoty, choć dostęp do szerokopasmowej sieci posiada zaledwie 13 proc. Polaków.
Bezprzewodowy Internet w prezencie od gminy

Wszyscy mieszkańcy Przasnysza jeszcze w tym roku zyskają dostęp do Internetu. I to bezprzewodowego i całkowicie bezpłatnego. Taki luksus zafundowała im gmina. Także Olkusz zdecydował się na budowę socjalnego internetu bezprzewodowego. W Niepołomicach tworzenie sieci połączone jest z cyklem szkoleń dla przyszłych internautów. Połowa otrzyma w prezencie komputery – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Internet socjalny działa już w kilkunastu miastach, a nawet wgminach. W przyszłym roku ich liczba wzrośnie kilkukrotnie, bo pieniądze na rozwój lokalnych, niezależnych sieci chętnie daje Unia Europejska.

Uznania dostępu do Internetu za usługę powszechną chce Komisja Europejska i chętnie wspiera takie inwestycje. W ramach Programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka” o dofinansowanie do budowy publicznych sieci mogą ubiegać się gminy, powiaty i województwa. Pula do rozdysponowania to 360 mln euro. Wydaliśmy już ponad jedną czwartą tej kwoty.

Dziś tylko 13,5 proc. Polaków ma dostęp do sieci szerokopasmowej. Wynik i tak jest zawyżony przez duże miasta. W województwie mazowieckim z nowoczesnej infrastruktury internetowej korzysta 16 proc. mieszkańców, ale już w świętokrzyskim, opolskim i lubuskim – niewiele ponad 2 proc. – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE