PARTNER PORTALU
  • BGK

Bibliotek@ publiczn@ w sieci

  • JL    13 maja 2010 - 08:46
Bibliotek@ publiczn@ w sieci

2,5 tys. bibliotek publicznych w Polsce ma dostęp do szybkiego Internetu.
Podłączenie placówek do sieci jest realizowane w ramach „Programu internetyzacji bibliotek publicznych”. Projekt ruszył w lutym 2010 r. Zakłada przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne. Wszystkie biblioteki na obszarach wiejskich i w małych miejscowościach będą podłączane do szerokopasmowego Internetu oraz otrzymają komputery.

Takie wyposażenie bibliotek publicznych umożliwia mieszkańcom korzystanie z sieci bez względu na miejsce zamieszkania. Dostęp do sieci – otwarty i równy dla wszystkich – może przyczynić się m.in. do wyrównywania szans w dostępie do usług teleinformatycznych, np. e-administracji.

Według danych Eurostatu w 2009 r. odsetek Polaków korzystających z Internetu wyniósł 59 proc., o 8 proc. mniej niż wynosi średnia unijna. Dystans ten nadrabiamy szybko. W 2004 r. poziom wykorzystania Internetu w naszym kraju wynosił 33 proc.

Projekt jest inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Telekomunikacji Polskiej oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.