PARTNER PORTALU
  • BGK

Biblioteka Cyfrowa już otwarta!

  • KB    6 maja 2010 - 09:58
Biblioteka Cyfrowa już otwarta!

W Opolu do biblioteki można się udać przez internet. www.obc.opole to adres internetowy, pod którym można korzystać ze zbiorów Opolskiej Biblioteki Cyfrowej.
5 maja symboliczne otwarcie portalu dokonało się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

OBC jest 53 biblioteką w Polsce i jednocześnie w sieci tego typu bibliotek. Oprogramowanie zakupiono w Poznańskim Centrum Komputerowo-Sieciowym, który ją obsługuje. Projekt – jak informował Piotr Polus, zastępca dyrektora biblioteki – kosztował 254,5 tys. złotych. 150 tysięcy biblioteka pozyskała z resortowego programu ministra kultury pod nazwą „Mecenat”, pozostała kwota była wkładem własnym.

Zbiory cyfrowe opolskiej biblioteki, to głównie zabytki piśmiennictwa, starodruki, silesiaca. A więc te pozycje, do których wygasły prawa autorskie i w których WBP się specjalizowała.

- Najbardziej pracochłonną operacją była digitalizacja zasobów – twierdził Tadeusz Chrobak, dyrektor biblioteki. Odbywała się ona trzema ścieżkami: zapisywano je cyfrowo przy okazji konserwacji, część prac zlecano firmom zewnętrznym, a część zapisów dokonywano w powstałej pracowni digitalizacji (głównie czasopisma, które były na mikrofilmach). W sumie opolski zbiór cyfrowy liczy obecnie 783 obiekty, co oznacza, że wykonano około 100 tys. skanów.

Ambicją biblioteki jest zamieszczanie w sieci około 300 pozycji rocznie. Zdaniem Tomasza Kaloty z Uniwersytetu Wrocławskiego biblioteki cyfrowe tworzone są z dwóch powodów – chęci udostępnienia zbiorów i jednocześnie chęci ich ochrony. Dają one czytelnikowi nieograniczony dostęp do wybranej pozycji z każdego miejsca i o każdym czasie, a ryzyko zniszczenia lub kradzieży cennej pozycji nie istnieje.

Symbolicznego otwarcia OBC dokonali wicemarszałek Teresa Karol, wojewoda opolski Ryszard Wilczyński oraz dyrektor Tadeusz Chrobak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.