PARTNER PORTALU
  • BGK

Biblioteka Cyfrowa już otwarta!

  • KB    6 maja 2010 - 09:58
Biblioteka Cyfrowa już otwarta!

W Opolu do biblioteki można się udać przez internet. www.obc.opole to adres internetowy, pod którym można korzystać ze zbiorów Opolskiej Biblioteki Cyfrowej.
5 maja symboliczne otwarcie portalu dokonało się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

OBC jest 53 biblioteką w Polsce i jednocześnie w sieci tego typu bibliotek. Oprogramowanie zakupiono w Poznańskim Centrum Komputerowo-Sieciowym, który ją obsługuje. Projekt – jak informował Piotr Polus, zastępca dyrektora biblioteki – kosztował 254,5 tys. złotych. 150 tysięcy biblioteka pozyskała z resortowego programu ministra kultury pod nazwą „Mecenat”, pozostała kwota była wkładem własnym.

Zbiory cyfrowe opolskiej biblioteki, to głównie zabytki piśmiennictwa, starodruki, silesiaca. A więc te pozycje, do których wygasły prawa autorskie i w których WBP się specjalizowała.

- Najbardziej pracochłonną operacją była digitalizacja zasobów – twierdził Tadeusz Chrobak, dyrektor biblioteki. Odbywała się ona trzema ścieżkami: zapisywano je cyfrowo przy okazji konserwacji, część prac zlecano firmom zewnętrznym, a część zapisów dokonywano w powstałej pracowni digitalizacji (głównie czasopisma, które były na mikrofilmach). W sumie opolski zbiór cyfrowy liczy obecnie 783 obiekty, co oznacza, że wykonano około 100 tys. skanów.

Ambicją biblioteki jest zamieszczanie w sieci około 300 pozycji rocznie. Zdaniem Tomasza Kaloty z Uniwersytetu Wrocławskiego biblioteki cyfrowe tworzone są z dwóch powodów – chęci udostępnienia zbiorów i jednocześnie chęci ich ochrony. Dają one czytelnikowi nieograniczony dostęp do wybranej pozycji z każdego miejsca i o każdym czasie, a ryzyko zniszczenia lub kradzieży cennej pozycji nie istnieje.

Symbolicznego otwarcia OBC dokonali wicemarszałek Teresa Karol, wojewoda opolski Ryszard Wilczyński oraz dyrektor Tadeusz Chrobak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.