Biedni mieszkańcy gminy Ełk dostaną za darmo komputery i internet

Blisko 130 ubogich i niepełnosprawnych z gminy Ełk (warmińsko-mazurskie) za darmo otrzyma od samorządu stacjonarne komputery z dostępem do szerokopasmowego internetu. Będą z niego korzystać przez 8 lat, przejdą też szkolenia z poruszania się po sieci.

O pionierskim w regionie projekcie gminy Ełk poinformował jej wójt Antoni Polkowski. "Chcemy w ten sposób przeciwdziałać cyfrowemu wykluczeniu społeczności naszej gminy" - powiedział. Dodał, że uczestnicy projektu dotychczas nie mieli dostępu do komputera i nie korzystali z internetu nie tylko ze względów finansowych, ale i technicznych - w wielu wsiach w regionie nie było dostępu do internetu.

"Teraz szybki, szerokopasmowy internet dotrze nawet do najbardziej oddalonych domów drogą radiową; nadajniki montujemy na naszych obiektach" - dodał Polkowski.

Bezpłatnie stacjonarne komputery od gminy dostanie 128 rodzin - objętych opieką pomocy społecznej, w których są uczniowie otrzymujący stypendia socjalne oraz niepełnosprawni.

"W sumie o komputery ubiegało się 150 osób, ale po zweryfikowaniu wniosków okazało się, że kryteria spełnia 128 rodzin i wszystkie one zostaną podłączone do internetu" - dodał Polkowski. Pierwsza z rodzin, ze wsi Ruska Wieś, już otrzymała komputer podłączony do sieci. Do ostatniej rodziny komputery trafią we wrześniu.

Żeby rodziny nie sprzedały otrzymanego od gminy sprzętu, wójt podpisuje z każdą z nich umowę użyczenia. "Ludzie ci mają także motywację do wytrwania w projekcie, bo bezpłatny dostęp do internetu gwarantujemy im przez 8 lat, a w połowie tego czasu wymienimy komputery na nowe" - powiedział Polkowski.

Projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu mieszkańców gminy Ełk kosztuje 2,5 mln zł, z czego 2 mln gmina pozyskała ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

zA TE PIENIĄDZE DAJCIE LEPIEJ LINJE TAM GDZIE NIEMA DOSTĘPU DO INTERNETU A NIE DAROWIZNY!!

BEZ LINJI, 2010-04-08 07:59:22 odpowiedz

cóż to właśnie idealny przykład jak ukraść milion złotych
internet:
150 klientów x 70zł x 12 m-cy x 8 lat = 1 008 000 zł
do tego
zakup komputerów:
150 komputerów x 4000zł = 600 000
to razem 1,6mil a wydano 2,5
bańka się rozeszła po &quo
...t;kościach" a dokładniej pokrewnych i znajomych

oczywiście zakładając że socjalny abonament internetowy musi kosztować 70zł a socjalny komputer 4000zł :) tu też można jeszcze sporo nakręcić :)
rozwiń

hub_lan, 2010-03-08 10:41:07 odpowiedz

zamiast pracować będą na czacie......a co miasto dopłaci hahaha

MO, 2010-03-07 00:42:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE