PARTNER PORTALU
  • BGK

Blisko 300 mln na internet w podkarpackim

  • PAP    11 listopada 2012 - 12:27
Blisko 300 mln na internet w podkarpackim

Dwa konsorcja oraz jedna firma zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie szerokopasmowej sieci internetowej na Podkarpaciu. Inwestycja warta jest ponad 294 mln zł. Wybór najlepszej oferty planowany jest ma marzec 2013 r.
Jak poinformował rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Wiesław Bek, w przetargu wybrany zostanie partner, którego zadaniem będzie zaprojektowanie całej sieci internetowej, wybudowanie jej, a następnie zarządzanie nią.

W przetargu oferty złożyły dwa konsorcja. W pierwszym liderem jest KT Corporation z Korei, a członkami m.in. firmy Asseco Poland oraz Polkomtel. Natomiast liderem drugiego konsorcjum jest ATM Systemy informatyczne, w skład wchodzi też spółka BT Poland. Ofertę złożyła również firma Maribel Investments z Warszawy.

Bek zaznaczył, że wybór oferty planowany jest na marzec przyszłego roku. "Do tego czasu analizować będziemy złożone przez podmioty oferty" - dodał.

Budowa szerokopasmowej sieci internetowej prowadzona będzie w pięciu regionach korzystających z funduszy unijnych w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju.

Na Podkarpaciu powstać ma ok. 2 tysiące kilometrów linii światłowodowych. Na całej długości będą położone pod ziemią. W miarę możliwości zostanie wykorzystana obecna infrastruktura. Zakończenie projektu przewidziane jest na październik 2015 r. Wartość podkarpackiego projektu to ponad 294 mln zł. Z tej kwoty dofinansowanie unijne wynosi prawie 205 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • stapajacyboso, 2012-11-12 14:13:03

    Tak, musza sie spieszyc aby zdazyć położyc kable przed A4i s19.