PARTNER PORTALU
  • BGK

Bliżej rewolucji informatycznej w służbie zdrowia?

  • Rynek Zdrowia    28 maja 2014 - 08:53
Bliżej rewolucji informatycznej w służbie zdrowia?

Na przełomie listopada i grudnia br. wystartuje Internetowe Konto Pacjenta (IKP), bezpłatna aplikacja medyczna, dzięki której każdy otrzyma dostęp do informacji o swoich świadczeniach medycznych.
To tylko wstęp do wielkiej rewolucji informatycznej w polskiej ochronie zdrowia. Tego typu rozwiązania dosyć skutecznie i powszechnie funkcjonują już w kilku krajach Europy.

IKP jest funkcjonalnością, która powstaje w ramach projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych", zwaną potocznie Platformą P1.

Projekt jest realizowany przez podlegające resortowi zdrowia Centrum Systemów Operacyjnych Ochrony Zdrowia i współfinansowany ze środków UE. To największe tego typu przedsięwzięcie w Europie, o łącznej wartości ponad 712 mln zł.

Na czym ma polegać projekt P1?

- To inicjatywa, w ramach której dostarczonych zostanie wiele różnych systemów informatycznych, które stworzą dedykowaną platformę do zarządzania i wsparcia procesu leczenia dla pacjentów w kraju - mówi Marcin Kędzierski, dyrektor CSIOZ.

Dyrekcja CSIOZ liczy, że w ramach tego projektu obejmie wszystkich świadczeniodawców, zarówno publicznych, jak i niepublicznych.

E-recepta, e-skierowanie, e-zlecenie...


- IKP to narzędzie, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji o swoim leczeniu, a lekarze - dostęp do wybranych danych o leczeniu pacjenta - opisuje dyrektor Kędzierski.

W IKP znajdzie się również wykaz dokumentów, a w nim: e-recepty, e-skierowania i e-zlecenia, które wystawił pacjentowi lekarz w trakcie leczenia.

- Usuniemy na pewno problem nieczytelnych recept, zlikwidujemy samo skierowanie papierowe, ale też pewnie w jakiś sposób będziemy mogli skrócić kolejki i czas oczekiwania na świadczenia, eliminując dosyć powszechny dzisiaj problem wpisywania się jednocześnie przez pacjentów na wiele list oczekujących - opisuje Marcin Kędzierski.

Lekarze będą mogli wystawiać e-recepty, które pacjenci zrealizują w dowolnej aptece. Elektroniczna recepta będzie mogła być jak do tej pory wydrukowana lub będzie można ją zrealizować za pomocą kodu do recepty, który otrzyma się przez sms lub e-mail.

Ponadto, pacjent będzie mógł zrealizować częściowo receptę w jednej aptece, a pozostałe pozycje wykupić w innej, bez konieczności sporządzania odpisów.

Pacjent z kontem lub bez


Korzystanie z IKP będzie dobrowolne. Osoby, które dysponują elektronicznym podpisem lub profilem zaufanym ePUAP, będą mogły uzyskać login i hasło do swojego IKP przez internet, zaś pozostałe osoby przez internet będą mogły złożyć wniosek, a w specjalnie wyznaczonych punktach - po potwierdzeniu tożsamości - odbiorą login i hasło.

Cały artykuł czytaj tu 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.