PARTNER PORTALU
  • BGK

Brytyjskie Royal Baby w polskiej sprawie. Ministerstwo cyfryzacji przypomina o zmianach

  • KDS    23 kwietnia 2018 - 22:29
Brytyjskie Royal Baby w polskiej sprawie. Ministerstwo cyfryzacji przypomina o zmianach
Urodzony 23 kwietnia syn jest trzecim dzieckiem Williama i Kate (fot. Twitter/Kensington Palace)

Co wspólnego z Polską ma nowo narodzony syn księcia Williama i księżnej Kate? Może przysłużyć się do przypomnienia polskim rodzinom, jakie zmiany szykują się w rejestracji dzieci.
Trzecie dziecko księcia Williama i księżnej Kate przyszło na świat 23 kwietnia. Mały chłopiec w sekundę stał się obiektem zainteresowań całego świata. Informacja o przyjście na świat braciszka George i Charlotte pojawiła się również na Twitterze Ministerstwa Cyfryzacji. Dlaczego?

Resort wykorzystał to wydarzenie do przypomnienia rodzicom o zmianach, jakie od 1 czerwca zaczną obowiązywać w Polsce. 

Wtedy wejdzie w życie możliwość rejestracji narodzin dziecka online, bez wychodzenia z domu czy bezpośrednio ze szpitala. 

- Będzie prościej, szybciej i wygodniej. Obecnie, aby zgłosić narodziny dziecka rodzic osobiście musi udać się do urzędu. Po wejściu w życie nowych przepisów nie będzie to konieczne - przekonują w MC. 

 Resort przypomina też, że w funkcjonujących dotychczas przepisach i rejestrach publicznych brakuje mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami (tzw. parentyzacja). Gromadzone w aktach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie ich wskazują. Utrudnia to nie tylko prowadzenie rozmaitych statystyk publicznych, ale też np. realizację programów pomocowych państwa, takich jak Rodzina 500 plus.

Dlatego od 1 czerwca powinna zacząć obowiązywać możliwość zgłaszania urodzenia i wyboru imienia dziecka w formie dokumentu elektronicznego. 

- Po zarejestrowaniu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego, odpis aktu urodzenia zostanie przesłany zgłaszającemu wraz z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL oraz z zaświadczeniem o zameldowaniu. Dokument będzie wydawany w postaci papierowej lub elektronicznej - wyjaśniają w resorcie. 

Zaś od 1 grudnia 2018 r., resort chce, aby w życie weszła możliwość jednoznacznego powiązania danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja). Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. A od 1 maja 2019 ma zacząć obowiązywać szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.