PARTNER PORTALU
  • BGK

Budują szerokopasmówkę za 27 mln

  • PAP    8 lutego 2011 - 19:40
Budują szerokopasmówkę za 27 mln

Władze Elbląga podpisały z Asseco Poland umowę o wartości 27,2 mln zł na dostawę i instalację sprzętu teleinformatycznego w ramach projektu budowy miejskiej sieci szerokopasmowego Internetu. To największa taka inwestycja w kraju.
Anna Kleina, rzecznik prezydenta Elbląga poinformowała, że Miejską Sieć Szerokopasmową będzie tworzyć 120 km światłowodów, umieszczonych w kanalizacji teletechnicznej. Do sieci zostaną przyłączone podległe elbląskiemu samorządowi szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki i wiele innych.

Ponadto mieszkańcy będą mogli korzystać z ośmiu punktów bezprzewodowego dostępu do internetu, a także z 20 punktów z bezpłatnym dostępem do portalu miejskiego, tzw. PIAP-ów, czyli Publicznych Punktów Dostępu do Internetu. Elbląska sieć zostanie w przyszłości połączona z regionalną Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej.

Zdaniem prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka, inwestycja pomoże podnieść konkurencyjność miasta. - Jestem przekonany, że dobra infrastruktura telekomunikacyjna zwiększy naszą atrakcyjność dla firm, które zajmują się wdrażaniem nowoczesnych technologii oraz tych, które dopiero swe pomysły testują. Gwarantuję, że miasto im w tym pomoże - powiedział Nowaczyk.

Umowa podpisana przez samorząd z firmą Asseco Poland na dostawę i instalację sprzętu teleinformatycznego niezbędnego do realizacji aktywnej części projektu "Budowa Miejskiej Sieci Szerokopasmowej w Elblągu" ma wartość 27,2 mln zł brutto. Zostanie sfinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

Zdaniem wiceprezesa zarządu Asseco Poland Wojciecha Woźniaka, ten projekt potwierdza pozycję jego firmy na rynku samorządowym i jest zgodny z jej strategią. Projekt będzie realizowany w konsorcjum z firmą Andra. Liderem konsorcjum jest Asseco Poland, które wykona ponad 90 proc. prac w ramach projektu. Dostawcą infrastruktury sieciowej, urządzeń do przetwarzania i przesyłu danych, które zostaną umieszczone w trzech węzłach głównych, 20 punktach dystrybucyjnych i 138 punktach dostępowych jest firma Cisco.

Zdaniem Piotra Skirskiego, dyrektora działu Sektor Publiczny w firmie Cisco: - To modelowy przykład wdrożenia miejskiej infrastruktury sieciowej, który może być skutecznie powielany w innych miastach w Polsce. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.