PARTNER PORTALU
 • BGK

Budżet Gdańska dostępny online. Każdy może sprawdzić wydatki i dochody miasta

 • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 17:15
Budżet Gdańska dostępny online. Każdy może sprawdzić wydatki i dochody miasta
Na razie, budżety na stronie dotyczą lat 2005-2014 (fot.gdansk.pl)

• Władze Gdańska udostępniły budżety miejskie z lat 2005-2014 w internecie.
• Niedługo online będzie budżet za rok 2015 i planowany na rok 2016.
• Na stronie znalazł się też specjalny kalkulator.
Oprócz szczegółowych danych nt. dochodów i wydatków samorządu za pomocą kalkulatora można też m.in. sprawdzić, ile złotych z pensji gdańszczanina idzie na miejskie potrzeby.

"Prawdopodobnie jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, gdzie budżety ostatnich lat są dostępne online i można poprzez system porównań popatrzeć np. które wydatki rosną, a które maleją" - powiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, poświęconej podsumowaniu pierwszego roku V kadencji jego rządów w mieście.

Na razie, budżety na stronie www.gdansk.pl/budzet dotyczą lat 2005-2014. Niedługo będzie zamieszczony tam budżet za rok 2015 oraz budżet planowany na rok 2016. Docelowo online mają być też dostępne budżety Gdańska z lat wcześniejszych do 1990 roku.

"Jest teraz czas, aby więcej pieniędzy, cierpliwości, i czasu poświęcać szeroko pojętej otwartości danych i ich udostępniania. To jest jedyny sposób na uodpornienie obywateli na populizm i wszelkie formy anty. Jednym słowem tego wszystkiego, co jest przeciwieństwem wolności, demokracji, pluralizmu i tolerancji" - mówił Adamowicz o pomyśle udostępnienia w internecie miejskiego budżetu.

Dodał, że obywatele mogą być krytyczni wobec prezydenta i Rady Miasta, ale "niech wiedzą, dlaczego są krytyczni". "A nie tylko na bazie jakiś powielanych stereotypów. To jest istotne. Ludzie bowiem niestety nie kierują się faktami, lecz emocjami" - dodał.

Na stronie internetowej znalazł się też specjalny kalkulator. Wpisując do niego własne wynagrodzenie miesięczne brutto można się dowiedzieć, ile złotych trafia z tych zarobków na takie dziedziny życia w mieście jak infrastruktura drogowa i komunikacja miejska, finanse miasta, edukacja i opieka wychowawcza, kultura, sport rekreacja i wypoczynek, gospodarka komunalna, bezpieczeństwo, ład i polityka przestrzenna itp.

Od 2014 r. działa miejski portal "Otwarty Gdańsk" oferujący mieszkańcom dostęp do różnych informacji np. na temat szczegółowych wydatków urzędu miasta, decyzji administracyjnych, decyzji o inwestycjach i planów zagospodarowania.

W ostatnich wyborach samorządowych w 2014 r. Adamowicz pokonał w II turze posła PiS Andrzeja Jaworskiego. Adamowicz uzyskał 61,25 procent głosów, a jego rywal 38,75 proc.

50-letni Paweł Adamowicz z Platformy Obywatelskiej rządzi Gdańskiem od 1998 r. W wyborach wystartował pod hasłem "Konsekwentnie dla Gdańska". Pierwsze wybory bezpośrednie w 2002 r. Adamowicz wygrał w II turze (72 proc.), pokonując kandydata SLD Marka Formelę. W 2006 zwyciężył w I turze, uzyskując prawie 61 proc. głosów. Także w 2010 r. już w I turze uzyskał prawie 54 proc. głosów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • iii, 2016-10-19 12:26:02

  Czemu nigdzie - czy na stronie bipu czy gdziekolwiek indziej - nie są dostępne sprawozdania z wykonania budżetu? Jest tylko planowany...
 • Alka, 2016-05-17 12:16:30

  Jeśli to możliwe - dajcie link do informacji o budżetach wykonanych i kalkulatora, o którym mowa w tekście. Warto przyjrzeć się rozwiązaniu, które upublicznia wiedzę o finansach samorządu, może trzeba je upowszechniać.
 • Aśka, 2016-05-17 09:56:41

  Ja poproszę taka ściankę tenisowąmożna taką zobaczyć na stronie progresssport. Jestem aktywna na co dzień i zawsze mało mi takich obiektów w miastach.