PARTNER PORTALU
  • BGK

Bytomskie zabytki w jednym miejscu. W sieci

  • PAP    17 stycznia 2013 - 16:35
Bytomskie zabytki w jednym miejscu. W sieci

Zabytkowe kamienice, wille, hotel czy browar - w sumie 50 budynków - znalazły się w powstałej właśnie Cyfrowej Bibliotece Bytomskiej Architektury. Bytom to jedno z najstarszych śląskich miast o bogatej historii.
Biblioteka zawiera plan miasta z historycznymi nazwami ulic z 1927 r., biogramy ważniejszych osób, a także listę kamienic z opisami. Każda kamienica opatrzona jest informacją o tym, kiedy powstała, kto był inwestorem, kto ją zaprojektował, jakie przekształcenia własnościowe przechodziła, co się w niej zmieniało i jakie mieściły się tu sklepy, przedsiębiorstwa, restauracje. Oprócz archiwalnych projektów architektonicznych i zdjęć, zamieszczono również współczesne zdjęcia obrazujące obecny stan kamienic.

Głównym źródłem informacji dla jej twórców były akta dawnej, niemieckiej policji budowlanej - ówczesnego organu nadzoru budowlanego, znajdujące się w bytomskim Archiwum Miejskim. Niemieckie archiwum prowadzone było od ok. 1860 do 1945 r. Każdy budynek posiada odrębną teczkę, w której dokumentowano historię budowlaną obiektu. Jak mówili w czwartek twórcy biblioteki, z dzisiejszej perspektywy archiwum to jest nieocenionym i fascynującym źródłem wiedzy na temat powstawania miasta w okresie jego największego rozkwitu.

Projekt zrealizowali Karolina i Piotr Jakoweńko oraz Marek Wojcik i Jacek Maniecki. Jak podkreślają, niemiecki do zakończenia II wojny światowej Bytom to miejsce specyficzne, gdzie historyczna ciągłość nie została zachowana - po wojnie miejsce autochtonów zajęli przesiedleńcy ze Lwowa, zamieszkali tu ludzie przyjeżdżający do pracy w przemyśle ciężkim. Zarówno oni, ich dzieci jak i wnuki nie poznały historii tego miasta. Projekt biblioteki ma więc być "próbą oswojenia tego fragmentu historii".

Obecnie Cyfrowa Biblioteka obejmuje 50 budynków. W przyszłości projekt będzie rozwijany. Docelowo opracowanie powinno objąć znaczną część bytomskiego archiwum, w którym znajduje się dokumentacja około 2,5 tysiąca budynków z samego tylko śródmieścia Bytomia i kolejnych 2000 budynków z poszczególnych dzielnic miasta.

Autorzy projektu mają nadzieję, że bibliotekę będą współtworzyć mieszkańcy, którzy podzielą się informacjami lub archiwaliami na temat poszczególnych obiektów. Witrynę można znaleźć pod adresem www.architekturabytomia.org.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.