PARTNER PORTALU
 • BGK

Centra Usług Wspólnych: po przedsiębiorstwach czas na samorządy

 • MN    18 lipca 2016 - 15:21
Centra Usług Wspólnych: po przedsiębiorstwach czas na samorządy
Wspólna księgowość czy informatycy ustalają standard obsługi dla wielu podległych instytucji (fot. pixabay)

• Centra Usług Wspólnych, które z powodzeniem przyjęły się w przedsiębiorstwach, mogą być też realizowane na gruncie samorządowym.
• Jak wskazują eksperci, centra usług wspólnych są szansą na uzyskanie nadwyżek finansowych w JST.
• Niektóre samorządy już dostrzegły zalety centralizacji procesów.
Nowelizacja ustawy samorządowej weszła w życie 25 czerwca 2015 roku. Jak wskazuje Ewa Piotrowska, dyrektor sprzedaży w Impel Business Solutions, nowelizacja stawia jednostki samorządu terytorialnego przed nowymi możliwościami, takimi jak uszczuplenie działalności urzędów i struktur poprzez outsourcing procesów (np. księgowości), zniesienie obowiązku zatrudniania głównego księgowego w każdej samodzielnej jednostce, a także możliwość delegowania do podmiotów prywatnych, czy trzeciego sektora (współpraca między samorządami lub własny urząd).

- Outsourcing procesów i tworzenie centrów usług wspólnych, które z powodzeniem przyjęły się w przedsiębiorstwach, teraz mogą być przeniesione na grunt samorządowy. Znowelizowane przepisy pozwolą jednostkom samorządu terytorialnego na nowo zorganizować działalność. Biorąc pod uwagę dotychczasową politykę rządu, samorządu nie miały zbytnich nadwyżek finansowych na działalność bieżącą, a w szczególności rozwojową – tłumaczy Ewa Piotrowska.

Korzyści i możliwości

Jak wskazuje ekspert, warto przyjrzeć się możliwościom jakie niesie ze sobą stworzenie Centrum Usług Wspólnych. Reorganizacja działającego systemu oraz wdrożenie nowego modelu jest procesem skomplikowanym, długookresowym i trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Należy mieć dokładny plan, wszystkie niezbędne analizy oraz wsparcie doświadczonej instytucji. A jakie mogą być finalne korzyści dla samorządów?

Ekspert przede wszystkim wskazuje na oszczędności finansowe. Centralizacja i standaryzacja procesów, do tego wspólne rozwiązania informatyczne wielu instytucjom pozwolą wypracować realne oszczędności.

Kolejna korzyść to niższe ceny dzięki wspólnym zakupom - wspólne zakupy dla kilku odbiorców, np. usług telekomunikacyjnych czy energii pozwolą na uzyskiwanie niższych cen i oszczędności, bo hurtownicy zawsze mają taniej, niż detaliści.

Ponadto, standaryzacja i centralizacja procesów pozwoli na oszczędności podczas zakupu sprzętów i systemów oraz lepsze wykorzystanie sprzętu oraz infrastruktury IT (np. wspólne serwery, standaryzacja oprogramowania, ujednolicenie konfiguracji pod względem użytkowym i administracyjnym, ujednolicenie standardów i środków zabezpieczeń, ujednolicenie procedur zarządzania, standaryzacja, dostępu do Internetu).

Wspólna księgowość czy informatycy ustalają standard obsługi dla wielu podległych instytucji. Takie rozwiązanie może podnieść jakość obsługi np. mieszkańców czy pracowników jednostek samorządu terytorialnego, ale także ułatwić dostęp do informacji, np. informacji zarządczej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Antoni, 2016-08-01 19:38:52

  ten artykuł deprecjonuje wiedzę osób zatrudnionych w samorządach i w ogóle nie bierze pod uwagę rzeczywistości w której rozwijają się i funkcjonują samorządy. proponuję trochę inną retorykę wypowiedzi
 • Rozśmieszona, 2016-07-29 09:17:41

  Zgadzam się w pełni. Wiele pracy, zamieszania a u nas po staremu . O samorządowcach ciągle myśli się jak o przygłupach i biedny rząd musi nam mówić co dla nas dobre. Śmiechu warte. Jestem od 26 lat skarbnikiem, a wcześniej głównym księgowym. Co jaj co, ale oszczędzać to my umiemy bez troski rządu....  rozwiń
 • eLPe, 2016-07-19 12:34:29

  Cała ta paplanina "fachowców na górze" świadczy o braku wiedzy na temat już obecnego funkcjonowania podobnych rozwiązań. Czym innym (różnice są niewielkie) jest funkcjonowanie tzw. zespołów obsługi oświaty. Gminy tego typu centralizację "ćwiczą" od szeregu lat !!! PS Nie mam ni...c do CUW ale ...  rozwiń