PARTNER PORTALU
  • BGK

Centralna ewidencja pojazdów szybciej niż zakładano?

  • MN    4 kwietnia 2017 - 12:11
Centralna ewidencja pojazdów szybciej niż zakładano?
Punkty karne on-line to pierwsze z sześciu etapów systemu CEPIK 2.0. (fot. pixabay)

Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK 2.0) może zostać wdrożona szybciej niż zakładano. Punkty karne on-line sprawdzimy już niebawem.
• Punkty karne przez internet będziemy mogli sprawdzić już od 24 kwietnia 2017 r.

• Jest to pierwszy z sześciu etapów systemu informatycznego CEPIK 2.0.

• Możliwe, że cały system będzie gotowy wcześniej niż zakładano, bo już 30 października 2017 r.

Warunkiem koniecznym do umożliwienia kierowcom kontrolowania liczby punktów online są zmiany prawne. Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych (w tym ustawa Prawo o ruchu drogowym) jest w tej chwili procedowany w parlamencie. 23 marca 2017 r. Sejm przyjął projekt ustawy, który został następnie skierowany do Senatu.

Centralny Ośrodek Informatyki informuje, że po podpisaniu nowelizacji ustawy przez prezydenta, opcja sprawdzania punktów karnych bez wychodzenia z domu zostanie udostępniona w dniu 24 kwietnia 2017 r.

Sprawdzenie punktów karnych on-line będzie usługą darmową, umożliwiająca kierowcom dostęp wyłącznie do swojego konta, co gwarantuje poufność usługi. Wystarczy posiadać profil zaufany (eGO) i wejść na stronę Obywatel.gov.pl.

Należy pamiętać, że w obecnej formie usługi w rejestrze będą widoczni tylko kierowcy którzy mają od 1 do 23 punktów karnych.

Uruchomienie e-usługi „Sprawdź swoje punkty karne” to pierwszy z etapów wdrożenia nowego systemu informatycznego CEPiK 2.0 (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Cały projekt został podzielony na sześć etapów i według wcześniejszych zapowiedzi, ma być w całości uruchomiony w czerwcu 2018 r.

Centralna ewidencja pojazdów jeszcze w tym roku?

Możliwe jednak, że centralna ewidencja pojazdów w całości zostanie wdrożona szybciej. Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zakłada, że przepisy centralnej ewidencji pojazdów wejdą w życie szybciej.

- Niniejszy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw sankcjonuje etapowe podejście do wdrożenia zmodernizowanego Systemu Informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK2.0), umożliwiając jego wcześniejsze uruchomienie w zakresie centralnej ewidencji pojazdów w terminie 30 października 2017 r. – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.