PARTNER PORTALU
  • BGK

CEPiK 2.0 i EZD RP: Strona rządowa zapewnia samorządowców o współpracy

  • MN    9 grudnia 2016 - 13:39
CEPiK 2.0 i EZD RP: Strona rządowa zapewnia samorządowców o współpracy
Przedstawiciele resortu cyfryzacji spotkali się z członkami ZPP. (fot. konsument,gov.pl)

• Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa spotkali się z zarządem Związku Powiatów Polskich.
• Tematem był postęp prac w budowie CEPiK 2.0 oraz prezentacja stanu projektu budowy systemu zintegrowanego, elektronicznego obiegu dokumentów EZD RP.
• Na spotkaniu zapewniono, że wdrażanie nowych rozwiązań odbędzie się we współpracy z samorządami.
Oba systemy powstają w ścisłej współpracy z przyszłymi użytkownikami. Wśród interesariuszy systemu CEPiK pracownicy powiatów odgrywają kluczową rolę – to w starostwach załatwiane są formalności związane z rejestracją pojazdów i wydawaniem praw jazdy.

- Wyciągnęliśmy wnioski z realizowanego od początku tego roku procesu naprawy Systemu Rejestrów Państwowych, która jest prowadzana we współpracy z pracownikami Urzędów Stanu Cywilnego. Także finalna wersja CEPiK 2.0 będzie powstawała we współpracy z urzędnikami, którzy na co dzień obsługują obywateli i wiedzą jakie są ich potrzeby i oczekiwania. Nie dopuścimy do uruchomienia tego systemu bez przetestowania go przez jego przyszłych użytkowników – powiedział Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji podczas spotkania z członkami Związku Powiatów Polskich.

Czytaj też: Senat za przesunięciem uruchomienia CEPiK 2.0

Już 1 stycznia 2017 roku w systemie CEPiK przywrócone zostanie tzw. słownikowanie danych – marki pojazdów wprowadzane do systemu będą musiały być zgodne ze słownikami Instytutu Transportu Samochodowego co zapobiegnie „brudzeniu” tej bazy danych o marki nieistniejące. Przedstawiciele ZPP zadeklarowali wsparcie w procesie implementacji tego rozwiązania.

Przedstawiciele strony rządowej podkreślali konieczność wyciągnięcia przez administrację rządową wniosków z lekcji jaką były perturbacje przy wdrożeniu Systemu Rejestrów Państwowych w marcu 2015 r.

Obecna na spotkaniu prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Wydziałów Komunikacji Małgorzata Kaniewska podkreśliła, że Ministerstwo Cyfryzacji może liczyć na bliską współpracę szefów wydziału komunikacji starostw powiatowych przy wdrożeniu koniecznych zmian legislacyjnych oraz na etapie testowania funkcjonalności systemu CEPiK 2.0

Czytaj też: Centralizacja VAT i JPK: Kadry w urzędach muszą być gotowe

Spotkanie było również okazją do przedstawienia projektu systemu elektronicznego obiegu dokumentów EZD RP. O planowanych funkcjonalnościach tego systemu opowiedzieli liderzy projektu po stronie Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK).

System ten, który powstaje dla scyfryzowania procesów back-office po stronie administracji rządowej, stanowić ma zgodnie z zapowiedziami NASK swoisty most informatyczny umożliwiający w przyszłości połączenie systemów informatycznych administracji rządowej oraz administracji samorządowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.