PARTNER PORTALU
 • BGK

CEPiK budzi kontrowersje

 • Bartosz Dyląg    30 listopada 2017 - 06:00
CEPiK budzi kontrowersje
Listopadowe posiedzenie KWRiST wywołało emocje ws. CEPiK. Fot. MSWiA

Trwają problemy z systemem CEPiK po uruchomieniu modułu CEP.
• Podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński wyjaśnia, że po zmianie pewne czynności wykonuje się inaczej niż wcześniej, dlatego trzeba zmienić niektóre z nawyków pracowników samorządowych.

• Zdaniem starosty jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka pracownicy samorządowi to doświadczeni ludzie. - Prosiłbym, by ich nie obrażano - powiedział.

• W opinii prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta problem jest bardzo poważny i grozi odszkodowaniami.

 

Dwa tygodnie temu został uruchomiony moduł CEP w ramach systemu CEPiK 2.0, co znacząco miało podnieść jakość realizacji zadań związanych z dopuszczaniem pojazdów do ruchu, ale cel ten jest daleki od realizacji.

– Widać to już w samych liczbach. Nawet opierając się na danych podawanych przez kierowane przez panią ministerstwo w codziennych raportach, w ramach jednego z głównych zadań wydziałów komunikacji, czyli rejestracji pojazdów, wdrożenie systemu doprowadziło do spadku liczby realizowanych działań o 30 proc. W skali ubiegłego tygodnia oznacza to, w porównaniu średniotygodniowym z poprzednim okresem, około 20 tysięcy niezałatwionych spraw – pisze do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn.

Sprawę zawieszającego się systemu CEPiK poruszono w trakcie listopadowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek zwrócił uwagę, że od dwóch tygodni sytuacja nie zmienia się. – Jest zidentyfikowanych 13 problemów. Według operatorów, którzy dostarczyli program, są one nieusuwalne. Rzecznik ministerstwa uspokaja, że problem jest niewielki. To nieprawda – wyjaśniał Edmund Kaczmarek. – Coraz więcej ludzi jest niezadowolonych, pracownicy chcą brać urlopy, bo nie chcą świecić oczami za coś, czemu nie są winni – dodał.

Zdaniem starosty jędrzejowskiego liczba realizowanych działań to dziś zaledwie 30-40 proc.

- Chcemy współuczestniczyć w tym przedsięwzięciu, ale prośba do ministerstwa, byśmy traktowali się poważnie – podkreślił Edmund Kaczmarek.

Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult dodał, że problem jest bardzo poważny i nie sprowadza się wyłącznie do nerwów kierowców. – To grozi odszkodowaniami, bo dostajemy czasami dodatkowo zarejestrowania floty 100-200 samochodów w ciągu jednego dnia. CEPiK na dzisiaj nie działa, nie widać poprawy, sytuacja jest dramatyczna, 30-50 proc. ludzi odchodzi nie zarejestrowawszy samochodu – powiedział Jacek Krywult.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński wyjaśnił, że sytuacja z ustabilizowaniem CEPiK jest traktowana bardzo poważnie, spotyka się z przedstawicielami samorządów, by problem rozwiązać. Błędy są usuwane, a poprawki są planowane z wyprzedzeniem, by wiedzieli o nich urzędnicy samorządowi.

- Czasami problem nie jest na poziomie aplikacji, ale jakości danych czy rozbieżności, która występuje na konkretnym rekordzie właściciela pojazdu – wyjaśniał Karol Okoński. – Wiemy też, że w systemie CEPiK po zmianie pewne czynności wykonuje się inaczej niż wcześniej. Wykonanie tego zgodnie z instrukcją przechodzi poprawnie. Trzeba więc zmienić niektóre z nawyków pracowników – dodał.

Ze słowami wiceministra cyfryzacji nie zgodził się Edmund Kaczmarek. – Nie możemy zgodzić się z tym, że nasi pracownicy to nieudacznicy, przez 10 lat potrafili wprowadzić dane do systemu i nagle nie potrafią. To są doświadczeni ludzie i prosiłbym, by ich nie obrażano – powiedział starosta jędrzejowski. – To, że pan nam mówi, jak wygląda CEPiK, to jest naprawdę śmieszne – zwrócił się do wiceministra Karola Okońskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • bazyli, 2017-12-02 21:44:20

  Oni tylko umią obrażać , a nic poprawnie nie zrobią , tego systemu nie da się naprawić , leasingi już chcą wytoczyć pozwy cywilne , bo mają straty!
 • bazyli, 2017-12-02 21:40:54

  Ja bym tego podsekretarza poprosił do w.k. i bym mu dał rejestrować pojazdy , co on plecie bzdury , mnóstwo rzeczy w tym systemie nie da się zrobić , a jakie problemy mają stacje diagnostyczne , ?
 • leon, 2017-11-30 11:20:02

  jak przekupy