PARTNER PORTALU
 • BGK

CEPiK budzi kontrowersje

 • Bartosz Dyląg    30 listopada 2017 - 06:00
CEPiK budzi kontrowersje
Listopadowe posiedzenie KWRiST wywołało emocje ws. CEPiK. Fot. MSWiA

Trwają problemy z systemem CEPiK po uruchomieniu modułu CEP.
• Podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński wyjaśnia, że po zmianie pewne czynności wykonuje się inaczej niż wcześniej, dlatego trzeba zmienić niektóre z nawyków pracowników samorządowych.

• Zdaniem starosty jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka pracownicy samorządowi to doświadczeni ludzie. - Prosiłbym, by ich nie obrażano - powiedział.

• W opinii prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta problem jest bardzo poważny i grozi odszkodowaniami.

 

Dwa tygodnie temu został uruchomiony moduł CEP w ramach systemu CEPiK 2.0, co znacząco miało podnieść jakość realizacji zadań związanych z dopuszczaniem pojazdów do ruchu, ale cel ten jest daleki od realizacji.

– Widać to już w samych liczbach. Nawet opierając się na danych podawanych przez kierowane przez panią ministerstwo w codziennych raportach, w ramach jednego z głównych zadań wydziałów komunikacji, czyli rejestracji pojazdów, wdrożenie systemu doprowadziło do spadku liczby realizowanych działań o 30 proc. W skali ubiegłego tygodnia oznacza to, w porównaniu średniotygodniowym z poprzednim okresem, około 20 tysięcy niezałatwionych spraw – pisze do minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn.

Sprawę zawieszającego się systemu CEPiK poruszono w trakcie listopadowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek zwrócił uwagę, że od dwóch tygodni sytuacja nie zmienia się. – Jest zidentyfikowanych 13 problemów. Według operatorów, którzy dostarczyli program, są one nieusuwalne. Rzecznik ministerstwa uspokaja, że problem jest niewielki. To nieprawda – wyjaśniał Edmund Kaczmarek. – Coraz więcej ludzi jest niezadowolonych, pracownicy chcą brać urlopy, bo nie chcą świecić oczami za coś, czemu nie są winni – dodał.

Zdaniem starosty jędrzejowskiego liczba realizowanych działań to dziś zaledwie 30-40 proc.

- Chcemy współuczestniczyć w tym przedsięwzięciu, ale prośba do ministerstwa, byśmy traktowali się poważnie – podkreślił Edmund Kaczmarek.

Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult dodał, że problem jest bardzo poważny i nie sprowadza się wyłącznie do nerwów kierowców. – To grozi odszkodowaniami, bo dostajemy czasami dodatkowo zarejestrowania floty 100-200 samochodów w ciągu jednego dnia. CEPiK na dzisiaj nie działa, nie widać poprawy, sytuacja jest dramatyczna, 30-50 proc. ludzi odchodzi nie zarejestrowawszy samochodu – powiedział Jacek Krywult.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński wyjaśnił, że sytuacja z ustabilizowaniem CEPiK jest traktowana bardzo poważnie, spotyka się z przedstawicielami samorządów, by problem rozwiązać. Błędy są usuwane, a poprawki są planowane z wyprzedzeniem, by wiedzieli o nich urzędnicy samorządowi.

- Czasami problem nie jest na poziomie aplikacji, ale jakości danych czy rozbieżności, która występuje na konkretnym rekordzie właściciela pojazdu – wyjaśniał Karol Okoński. – Wiemy też, że w systemie CEPiK po zmianie pewne czynności wykonuje się inaczej niż wcześniej. Wykonanie tego zgodnie z instrukcją przechodzi poprawnie. Trzeba więc zmienić niektóre z nawyków pracowników – dodał.

Ze słowami wiceministra cyfryzacji nie zgodził się Edmund Kaczmarek. – Nie możemy zgodzić się z tym, że nasi pracownicy to nieudacznicy, przez 10 lat potrafili wprowadzić dane do systemu i nagle nie potrafią. To są doświadczeni ludzie i prosiłbym, by ich nie obrażano – powiedział starosta jędrzejowski. – To, że pan nam mówi, jak wygląda CEPiK, to jest naprawdę śmieszne – zwrócił się do wiceministra Karola Okońskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • bazyli, 2017-12-02 21:44:20

  Oni tylko umią obrażać , a nic poprawnie nie zrobią , tego systemu nie da się naprawić , leasingi już chcą wytoczyć pozwy cywilne , bo mają straty!
 • bazyli, 2017-12-02 21:40:54

  Ja bym tego podsekretarza poprosił do w.k. i bym mu dał rejestrować pojazdy , co on plecie bzdury , mnóstwo rzeczy w tym systemie nie da się zrobić , a jakie problemy mają stacje diagnostyczne , ?
 • leon, 2017-11-30 11:20:02

  jak przekupy