PARTNER PORTALU
  • BGK

Chorzów dołączył do Connected Citizens Program. Jako pierwsze miasto w Polsce

  • KDS    28 lipca 2017 - 11:48
Chorzów dołączył do Connected Citizens Program. Jako pierwsze miasto w Polsce
Kierowcy przejeżdżający przez Chorzów będą mogli otrzymywać informacje o aktualnej sytuacji na drogach (fot. materiały prasowe)

Chorzów wprowadza technologiczne udogodnienia dla kierowców. Miejski Zarząd Ulic i Mostów jako pierwszy w Polsce przystąpił do międzynarodowego programu wymiany danych Connected Citizens Program. Dzięki temu kierowcy będą otrzymywali aktualne informacje o sytuacji na miejskich drogach.
Z nowych możliwości będą mogli skorzystać kierowcy, którzy mają w telefonach czy tabletach zainstalowane aplikacje Waze lub Google Maps. Dzięki dołączeniu do programu, pracownicy MZUiM będą przesyłać im aktualne informacje o zamknięciu ulic lub zmianie kierunków jazdy, a także o zdarzeniach drogowych, które mają wpływ na płynność ruchu. Kierowcy będą ostrzegani też przed ograniczeniami na drogach związanymi z organizacją różnego rodzaju wydarzeń, np. przejazdu Tour de Pologne.

– Największą zaletą uczestnictwa w Connected Citizens Program jest to, że będziemy mogli nie tylko na bieżąco przekazywać komunikaty kierowcom, ale także dostawać od nich informację zwrotną. Użytkownicy aplikacji Waze mogą zgłosić nam np. miejsce, w którym została uszkodzona jezdnia lub zniszczono znak drogowy – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - Dzięki stałemu przepływowi informacji, drogowcy będą mogli szybciej reagować na pojawiające się zagrożenia – dodaje prezydent.

Kierowców powinna ucieszyć również inna opcja aplikacji nawigacyjnej Waze - ostrzeże ona kierowców o powstających w mieście korkach. Informacja trafi również do MZUiM-u. Urzędnicy tłumaczą, że będą chcieli wykorzystać otrzymane w ten sposób informacje do opracowania strategii zmniejszenia korków na drogach.  

– Bazę informacji chcielibyśmy wykorzystać także w projektowanym właśnie systemie liniowego zarządzania ruchem. Takie rozwiązanie przyśpieszyłoby przekazywanie informacji o nietypowych zdarzeniach na drogach Chorzowa i miast ościennych, a tym samym usprawniło ruch pojazdów – zapowiada dyrektor MZUiM w Chorzowie, Piotr Wojtala.

Liniowy system zarządzania ruchem to projekt realizowany przy wsparciu dotacji unijnej. Zakłada on m.in. modernizację wszystkich skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w mieście, co umożliwi koordynację ich działania na najważniejszych ciągach komunikacyjnych. Dodatkowo uruchomiony zostanie priorytet przejazdu dla pojazdów komunikacji publicznej, pojawią się także elektroniczne tablice informujące kierowców o utrudnieniach na drogach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.