PARTNER PORTALU
  • BGK

Chryja z siecią. Przez powódź

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    23 czerwca 2010 - 08:18
Chryja z siecią. Przez powódź

Ponad 1 mld euro miało zasilić szerokopasmowy Internet. Ale MSWiA część niezbędnych teraz pieniędzy chce przerzucić na zapobieganie powodziom.
Ekspert Polskiego Towarzystwa Informatycznego Wiesław Paluszyński powiedział „Gazecie Wyborczej”, że jeśli tak się stanie, to będzie to chryja. Bez fachowego doradztwa samorządy nie będą inwestować w sieć, bo poruszanie się wśród procedur jest dla nich zbyt skomplikowane. Dotąd wsparcia nie było i wystarczy spojrzeć, jak wykorzystano fundusze unijne.

Liczby wołają o pomstę do nieba. Z 579 mln euro przeznaczonych m.in. na budowę sieci przez samorządy wydano na razie 4 proc., z 364 mln zł przeznaczonych na zakup komputerów i dopłaty do usług internetowych wykorzystano 8 proc., z pozostałej kwoty – 360 mln euro przeznaczonych dla samorządów nie wykorzystano ani grosza. Tymczasem pieniądze muszą zostać rozdysponowane do końca 2013 r., a wydane do końca 2015 r.

Lekarstwem na szybsze wykorzystywanie unijnych pieniędzy miało być uruchomienie (w ramach tzw. projektu systemowego) instytucji doradzającej samorządom, jak przebić się przez unijne i polskie procedury, w co inwestować i jak pozyskiwać partnerów. Konkurs na prowadzenie doradztwa wygrał Urząd Komunikacji Elektronicznej i wynegocjował z resortem spraw wewnętrznych umowę, którą podpisał i odesłał do ministerstwa. Ale umowa z resortu nie wróciła.

Wszystko wskazuje na to, że umowy nie będzie. „Gazeta Wyborcza” dotarła do pisma wiceministra z MSWiA Piotra Kołodziejczyka do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Prosi się w nim o przeniesienie ponad 65 mln zł z programu dofinansowania projektu „Społeczeństwo informacyjne” do projektu IMiGW „Informatyczny system ochrony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.