Chryja z siecią. Przez powódź

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 23-06-2010
  • drukuj
Ponad 1 mld euro miało zasilić szerokopasmowy Internet. Ale MSWiA część niezbędnych teraz pieniędzy chce przerzucić na zapobieganie powodziom.
Chryja z siecią. Przez powódź

Ekspert Polskiego Towarzystwa Informatycznego Wiesław Paluszyński powiedział „Gazecie Wyborczej”, że jeśli tak się stanie, to będzie to chryja. Bez fachowego doradztwa samorządy nie będą inwestować w sieć, bo poruszanie się wśród procedur jest dla nich zbyt skomplikowane. Dotąd wsparcia nie było i wystarczy spojrzeć, jak wykorzystano fundusze unijne.

Liczby wołają o pomstę do nieba. Z 579 mln euro przeznaczonych m.in. na budowę sieci przez samorządy wydano na razie 4 proc., z 364 mln zł przeznaczonych na zakup komputerów i dopłaty do usług internetowych wykorzystano 8 proc., z pozostałej kwoty – 360 mln euro przeznaczonych dla samorządów nie wykorzystano ani grosza. Tymczasem pieniądze muszą zostać rozdysponowane do końca 2013 r., a wydane do końca 2015 r.

Lekarstwem na szybsze wykorzystywanie unijnych pieniędzy miało być uruchomienie (w ramach tzw. projektu systemowego) instytucji doradzającej samorządom, jak przebić się przez unijne i polskie procedury, w co inwestować i jak pozyskiwać partnerów. Konkurs na prowadzenie doradztwa wygrał Urząd Komunikacji Elektronicznej i wynegocjował z resortem spraw wewnętrznych umowę, którą podpisał i odesłał do ministerstwa. Ale umowa z resortu nie wróciła.

Wszystko wskazuje na to, że umowy nie będzie. „Gazeta Wyborcza” dotarła do pisma wiceministra z MSWiA Piotra Kołodziejczyka do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Prosi się w nim o przeniesienie ponad 65 mln zł z programu dofinansowania projektu „Społeczeństwo informacyjne” do projektu IMiGW „Informatyczny system ochrony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE