Co ma wspólnego Politechnika Gdańska ze Wspólną Metodą Oceny CAF 2006?

Wspólna Metoda Oceny CAF jest nie tylko obiektem zainteresowania instytucji, pragnących te metodę wdrożyć, ale również jednostek badawczych takich, jak Politechnika Gdańska, która stworzyła zestaw nowoczesnych narzędzi wspomagających proces samooceny.
Co ma wspólnego Politechnika Gdańska ze Wspólną Metodą Oceny CAF 2006?

Stworzona przez naukowców z Katedry Inżynierii Oprogramowania innowacyjna metodyka Trust-IT pozwoliła na zbudowanie narzędzia wspomagającego proces osiągania zgodności z dowolnym standardem, w tym również CAF.

Związane z tym oprogramowanie jest dostępne za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Nie wymaga żadnych instalacji, ani innych skomplikowanych czynności, jedynie komputer z dostępem do Internetu  (podobnie jak podczas korzystania z poczty elektronicznej przez przeglądarkę - "zaloguj się i używaj").

Czytaj też: Konkurs CAF jeszcze nie teraz

Zastosowanie modelu CAF wymaga od organizacji szczegółowej analizy stanu obecnego oraz dokładnego zaplanowania całego projektu, jego celów, zakresu oraz przebiegu kolejnych faz. Regularny i stały przegląd zadań realizowanych przez organizację wraz z kontrolą osiąganych wyników jest procesem wymagającym wiele nakładów pracy i czasu - informuje Kamila Żabik z biura projektu NOR-STA.

Dodatkowo konieczność zebrania dużej ilości dokumentacji potwierdzającej spełnianie poszczególnych kryteriów może spowodować niezamierzony chaos w materiale dowodowym i utratę przejrzystości.

- Mając na uwadze wszystkie te niedogodności zespół z Politechniki Gdańskiej zbudował szablon według wymagań metody CAF. Dzięki takiemu podejściu duży i skomplikowany zbiór wymagań przedstawia się w o wiele czytelniejszej strukturze. Szablon można porównać do drzewa, w którym każda gałąź odpowiada jednemu, konkretnemu kryterium - wyjaśnia Kamila Żabik.

Jak informuje dla użytkownika uproszczeniem jest określenie, w których miejscach dostarczonej struktury ma załączyć jaki dowód. Dzięki temu  uzyskuje się uporządkowaną i przejrzystą  bazę danych, wraz z informacją jakie kryteria i w jakim stopniu są już spełnione. Umożliwia to każdej osobie przeglądającej drzewo szybką ocenę na jakim etapie są prace wdrożeniowe.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Witamy, Nie ma żadnych ukrytych kosztów, sprzętu ani innych haczyków. Tak, jak jest napisane w artykule z racji współfinansowania projektu przez Unię Europejską na pewno do końca 2012 roku współpraca z nami jest całkowicie bezpłatna. Dopiero w połowie 2013 roku możliwe, że zostaną wprowadzone niew...ielkie opłaty. Korzystanie z aplikacji odbywa się poprzez przeglądarkę internetową, więc nie ma też konieczności instalowania jakiś skomplikowanych programów. W tym wypadku stwierdzenie nie wiąże się z żadnymi kosztami jest jak najbardziej prawdziwe:) Jeżeli jednak nie udało nam się rozwiać Twoich wątpliwości, zapraszamy na naszą stronę internetową nor-sta.eu, na której znajduje się więcej informacji o naszym projekcie. Pozdrawiamy Zespół NOR-STA rozwiń

Zespół NOR-STA, 2012-10-02 11:12:37 odpowiedz

Coś mi tu za ładnie wygląda, że korzystanie z tego ich systemu "nie wiąże się z żadnymi kosztami". Gdzie jest haczyk? Jakie są ukryte koszty? Pewnie jakieś szkolenia albo sprzęt?

niepewny , 2012-10-01 23:20:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE