PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz szybciej przybywa światłowodów

  • pap    20 sierpnia 2014 - 06:34
Coraz szybciej przybywa światłowodów

Na budowę sieci w Polsce w 2013 r. poszło ponad 350 mln zł. Teraz ma być dwa razy więcej..
W 2020 r. roku - zgodnie z Narodowym Planem Szerokopasmowym -każde gospodarstwo domowe ma mieć dostęp do łącz internetowych o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Mogą być to światłowody, internet LTE czy zmodernizowane linie kablowe - pisze Puls Biznesu..

Czytaj też: Internet wcale nie jest taki dostępny

Jak nam idzie? Do zrobienia jest dużo, ale nie ma co załamywać rąk - takie wnioski płyną z "Raportu pokrycia terytorium RP infrastrukturą telekomunikacyjną", przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na podstawie danych przekazanych przez kilka tysięcy firm, dociągających internet do domów, mieszkań czy biur.

Czytaj też:  Uwolnią internet w 76 polskich gminach

Długość sieci optycznych sięga już 240 tys. km.
Przedsiębiorcy deklarowali, że wybudują w 2013 r. około 5,1 tys. km sieci, a zbudowali aż 7,1 tys. km, na co poszło ponad 350 mln zł. To głównie krótkie przyłącza, o długości nieprzekraczającej 1,5 km. Co siódmy złoty na inwestycje pochodził z funduszy unijnych.

W tym roku budowa sieci światłowodowych ma jeszcze przyspieszyć, m.in. w związku z zakończeniem wojewódzkich projektów sieci szkieletowych. Przedsiębiorcy planują inwestycje na poziomie 760 mln zł, z czego 440 mln zł ma pochodzić z Brukseli

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: