PARTNER PORTALU
  • BGK

Coraz więcej osób chce załatwiać sprawy urzędowe przez internet

  • AT    21 stycznia 2014 - 18:13
Coraz więcej osób chce załatwiać sprawy urzędowe przez internet

- Sukcesywnie przybywa internautów, którzy chcą załatwiać sprawy urzędowe przez internet - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
MAC po raz kolejny przeprowadziło badania „e-Administracja w oczach internautów 2013” oraz „Wpływ cyfryzacji na działanie administracji publicznej w Polsce w 2013 r.” Pierwsze badanie przedstawia elektroniczną administrację z perspektywy niemal 5000 internautów, zaś drugie z perspektywy samorządów oraz urzędów administracji państwowej, w tym rządowej.

Czytaj też: W niektórych regionach załatwianie spraw urzędowych przez internet stało się codziennością

W 2013 r. chęć załatwienia spraw urzędowych przez internet potwierdziło 35% użytkowników sieci (o 4 punkty procentowe więcej niż w roku 2012), a 62% zamierza skorzystać w przyszłości. Tylko 4% respondentów zadeklarowało, że na pewno nie będzie korzystać z elektronicznej drogi załatwiania spraw urzędowych w przyszłości - wynika z badań.

Czytaj też:  Jak będzie wyglądać e–administracja?

Niemal 53% respondentów korzystających z e-administracji pozytywnie oceniło swoje doświadczenia, 19% – negatywnie. Niezadowolenie internauci uzasadniali przede wszystkim tym, że choć sprawa załatwiana jest elektronicznie, to oni w końcu i tak muszą osobiście stawić się w urzędzie. Barierą był też niewielki zakres dostępnych usług - czyytamy w raportach.

Z kolei spośród wielu zastosowań internetu, jaki można sobie wyobrazić w kontekście e-administracji, dla internautów najważniejsze były dostęp do ofert pracy, informacji i porad prawnych oraz możliwość wykonywania pracy z domu.

Coraz więcej urzędów udostępnia usługi w postaci elektronicznej. W 2013 r. niemal co drugi urząd (47%) świadczył tego rodzaju udogodnienia, rok wcześniej – co trzeci - podaje raport.

Ponadto badania wskazują, że spośród spraw leżących w gestii urzędów powiatowych, elektroniczne wnioski o rejestrację pojazdu oraz wydanie wtórnika prawa jazdy można było złożyć już w co drugim urzędzie. Z kolei w ramach zadań urzędów gminnych, wnioski o wydanie aktu urodzenia, aktu małżeństwa oraz aktu zgonu można było złożyć w co czwartym urzędzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.