PARTNER PORTALU
  • BGK

Cudzoziemcy w Polsce: Najwięcej na Mazowszu, dominują Ukraińcy

  • MN    11 kwietnia 2017 - 12:30
Cudzoziemcy w Polsce: Najwięcej na Mazowszu, dominują Ukraińcy
Baza portalu jest codziennie aktualizowana. (fot. migracje.gov.pl)

Powstał portal internetowy z informacjami o cudzoziemcach przebywających w Polsce.
• Migracje.gov.pl to adres, pod którym można znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące statystyk i liczb związanych z imigracją do Polski.

• Na stronie znajdują się m.in. aktualne dane z zakresu legalizacji pobytu i udzielania cudzoziemcom ochrony międzynarodowej oraz mapa polskich służb migracyjnych.

• Dzięki portalowi dowiadujemy się np., że najliczniejszą grupą obcokrajowców w Polsce są Ukraińcy - ponad 32 tys. osób (64 proc. ogółu).

• W podziale na województwa, najwięcej cudzoziemców jest na Mazowszu – 16811. Najmniej w woj. świętokrzyskim – 428 osób.

Dane udostępnione na portalu migracje.gov.pl są aktualizowane codziennie. Można na nim śledzić bieżące oraz historyczne trendy migracyjne w Polsce. Na stronie znajdują się informacje m.in. skąd pochodzą cudzoziemcy chcący zamieszkać w Polsce i w jakich województwach jest ich najwięcej. Portal jest dostępny w języku polskim, angielskim i rosyjskim.

Wszystkie statystyki można wygodnie filtrować uwzględniając rodzaj sprawy, lata, płeć i wiek wnioskodawców, kraj pochodzenia cudzoziemców oraz organy prowadzące postępowania. Dane można wyświetlać w formie map, wykresów oraz tabel. Można je zapisywać w formacie PDF oraz łatwo udostępniać w mediach społecznościowych. Strona zawiera także mapę polskich służb migracyjnych z adresami poszczególnych placówek Straży Granicznej, ośrodków dla cudzoziemców czy urzędów wojewódzkich.

Z portalu możemy dowiedzieć się na przykład, że na Mazowszu jest obecnie 16 811 cudzoziemców (stan na 11 kwietnia 2017). Ponad 14 tys. zameldowanych jest na pobyt czasowy. Najwięcej cudzoziemców to osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat – dominują mężczyźni. Zdecydowana większość cudzoziemców w woj. mazowieckim to Ukraińcy – 7,6 tys. Kolejne pozycje zajmują Hindusi, Wietnamczycy i Chińczycy (między 1,3 a 1,1 tys.).

Portal migracje.gov.pl został współfinansowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.