PARTNER PORTALU
  • BGK

"Cyfrowa Wyprawka" ochroni dzieci w sieci

  • PAP    14 października 2013 - 18:41
"Cyfrowa Wyprawka" ochroni dzieci w sieci

Fundacja Panoptykon uruchomiła w poniedziałek bezpłatne materiały edukacyjne przeznaczone dla nauczycieli oraz innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, które poświęcone są bezpieczeństwu w internecie. W listopadzie odbędą się także warsztaty dla nauczycieli.
Na stronie internetowej www.cyfrowa-wyprawka.org dostępne są scenariusze lekcji dotyczących bezpieczeństwa w internecie, profilowania użytkowników sieci, dbania o swoją prywatność w internecie a także etycznym zasadom publikowania w sieci komentarzy, zdjęć czy filmów dotyczących innych osób.

Na scenariusze zajęć przygotowanych przez Fundację Panoptykon składają się zebrane w krótkiej formie podstawowe informacje dotyczące tematu danej lekcji, pomysł na przeprowadzenie zajęć a także materiały dodatkowe. Do każdej lekcji dołączony jest również słowniczek wyjaśniający podstawowe terminy oraz informacje bibliograficzne.

Czytaj też: Zachować bezpieczeństwo w sieci

"Powszechnie uważa się, że skoro dzieci sprawnie klikają, to znaczy, że o internecie i nowych technologiach wiedzą więcej niż dorośli. Tymczasem z badań wynika, że za umiejętnościami technicznymi nie idzie wiedza o tym, jak działa sieć i nowe technologie. Skutki braku tych kompetencji widać też, na co dzień: przemoc rówieśnicza przeniosła się do sieci, a jej skutki mogą być równie tragiczne jak tej poza nią. Dzieci potrzebują przewodników, którzy pokażą im, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie dla siebie i innych poruszać się w sieci. Mamy nadzieję, że nasza propozycja zachęci nauczycieli do podjęcia się tej ważnej roli" - powiedziała Małgorzata Szumańska, wiceprezeska Fundacji Panoptykon, współtwórczyni "Cyfrowej Wyprawki".

Scenariusze lekcji przeznaczona są dla osób pracujących z uczniami szkół podstawowych (klasy 4-6) oraz ponadgimnazjalnych. "Z przygotowanych materiałów mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak i inne osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą. Wszystkie są dostępne bezpłatnie" - podkreśliła Szumańska. Dodała, że jeszcze w tym roku uzupełnione mają być dostępne materiały o scenariusze lekcji skierowane dla młodzieży gimnazjalnej.

Przygotowane materiały mogą być wykorzystywane zarówno w ramach zajęć dodatkowych, jak w trakcie lekcji. Do każdego z nich przypisana jest podstawa programowa - za ich pomocą można zrealizować program lekcji wiedzy o społeczeństwie, informatyki, etyki i innych. Szumańska podkreśliła, że fundacja w szkołach w różnych częściach Polski chce zorganizować serię lekcji pilotażowych.

Jak zaznaczyła Szumańska, w dniach 4 i 11 listopada zorganizowane będą w Warszawie warsztaty dla nauczycieli, w trakcie, których będą mieli oni okazję zapoznać z materiałami "na żywo". (Szczegółowe informacje o warsztatach można znaleźć na stronie www.cyfrowa-wyprawka.org/aktualnosci/zapraszamy-nauczycieli-na-warsztaty). Udział w zajęciach jest bezpłatny, fundacja zwraca także koszty podroży.

Informacje zebrane w materiałach zawartych w "Cyfrowej Wyprawce" przygotowane zostały przez pracowników Fundacji Panoptykon. "Natomiast do przygotowania scenariuszy lekcji włączyliśmy osoby dysponujące odpowiednim przygotowaniem metodyczno-pedagogicznym" - wyjaśniła Szumańska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.