PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyfrowe kujawsko-pomorskie

  • pap    28 grudnia 2013 - 09:58
Cyfrowe kujawsko-pomorskie

Zintegrowany system informacji przestrzennej powstanie w regionie kujawsko-pomorskim. Wspólne przedsięwzięcie 144 samorządów lokalnych i instytucji zostanie zrealizowane dzięki wsparciu funduszy unijnych.
"Projekt polega na przekształceniu różnego rodzaju danych przestrzennych w postać cyfrową oraz udostępnieniu ich w przystępnej formie innym podmiotom oraz mieszkańcom. System będzie kopalnią wiedzy o regionie, usprawni także procesy decyzyjne oraz pozwoli na skuteczniejsze dokumentowanie spraw i eliminowanie błędów" - zapowiedział w piątek Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Przedsięwzięcie pilotuje samorząd województwa, a zaangażowanych w realizację jest obecnie 144 partnerów, to głównie samorządy lokalne oraz instytucje z całego regionu. System ma udoskonalić przepływ informacji pomiędzy służbami i administracjami różnych szczebli.

"Będzie on gromadził i przetwarzał szeroko pojęte dane przestrzenne, z którymi związane jest ponad 80 procent decyzji podejmowanych przez gminy i powiaty. Te informacje są wykorzystywane między innymi podczas planowania inwestycji, poszukiwania miejsca pod budowę domu, a także przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych stanowiąc ważny element zarządzania kryzysowego" - dodał marszałek.

W bazie znajdą się między innymi informacje o obszarach chronionych, zabytkach, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, nazwach ulic i adresach oraz decyzjach lokalizacyjnych i budowlanych. W sumie będzie to około 50 rejestrów i ewidencji.

Urzędnicy zapowiadają także budowę ogólnodostępnego portalu internetowego dla mieszkańców i przedsiębiorców z dostępem do mapy, zdjęć lotniczych, ewidencji gruntów i budynków, planów zagospodarowania przestrzennego i wyszukiwarką działek ewidencyjnych.

Przedsięwzięcie jest warte 15,4 miliona złotych. Kwota ta obejmuje zakup i instalację sprzętu - stacji graficznych i serwerów wraz z oprogramowaniem, organizację szkoleń oraz wdrożenie systemu i zasilenie go danymi. System ruszy w połowie 2015 roku.

Budowa systemu informacji przestrzennej jest częścią większego, wartego 42,5 miliona złotych projektu "Infostrada Kujaw i Pomorza - usługi w zakresie e-Administracji i Informacji Przestrzennej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • ja, 2013-12-30 10:31:37

    Czy każde województwo będzie tworzyć oddzielny ssystem, niespójny z innymi, czy też będzie jakiś centralny "szkielet", do którego dopasowane będą zindywidualizowane warstwy specyficzne dla regionu?