PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyfrowy świat może być bezpieczny

  • PAP    4 lutego 2012 - 08:51
Cyfrowy świat może być bezpieczny

Hasło obchodzonego we wtorek Dnia Bezpiecznego Internetu – „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!” – ma zwrócić uwagę, że internet powinien łączyć pokolenia.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) w tym roku będzie obchodzić ponad 70 państw na pięciu kontynentach; w Polsce jest on organizowany od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). Patronat honorowy objęli minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Z badań wśród dzieci w wieku 9-16 lat przeprowadzonych w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania i nie potrafi pomóc dziecku w przypadku trudności ze znalezieniem czegoś w sieci. Prawie połowa nigdy nie dała wskazówek, co ma zrobić dziecko, gdy coś je przestraszy czy zaniepokoi w internecie. Aż 58 proc. dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek surfowali razem z rodzicami.

Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI – „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie” – ma zwrócić uwagę rodziców, dziadków i opiekunów na fakt, że internet powinien być elementem łączącym pokolenia.

Jak co roku główną ideą polskich obchodów DBI są przedsięwzięcia na rzecz bezpieczeństwa dzieci online przez szkoły, biblioteki, domy kultury i inne ośrodki lokalne w całym kraju. Co roku organizatorzy rejestrują ponad tysiąc takich imprez. Wszystkie inicjatywy zgłoszone na stronie www.dbi.pl i zrealizowane do końca lutego wezmą udział w konkursie. Trzy najlepsze przedsięwzięcia szkolne otrzymają nagrody.

Centralnym punktem obchodów DBI będzie konferencja organizowana w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Podczas konferencji omówione zostaną najnowsze inicjatywy związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży online, jak kampania „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”, projekt edukacyjny dla przedszkolaków Necio.pl, czy projekt edukacyjny „Przygody Plika i Foldera w Sieci” realizowany przez NASK we współpracy z MSWiA. Na podstawie badań EU Kids Online II omówione zostaną również mity o aktywności dzieci w internecie.

Równolegle w Rozrywkowym Centrum Miasta Hulakula (w budynku BUW), przy udziale ponad 300 dzieci, swoje piąte urodziny będzie obchodził Helpline.org.pl – projekt FDN, którego celem jest pomoc młodym internautom w sytuacjach zagrożenia w sieci.

Jak pokazują badania EU Kids Online II, dzieci zaczynają korzystać z internetu w coraz młodszym wieku – w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to dziewięć lat. 98 proc. polskich dzieci loguje się przynajmniej raz na tydzień, a 74 proc. codziennie, 24 proc. raz lub dwa razy w tygodniu.

Zagrożeniem najczęściej wymienianym w Polsce jest kontaktowanie się w sieci z nieznajomymi (25 proc. kontaktuje się z nieznajomymi, ale jedynie 8 proc. spotkało się twarzą w twarz z osobami poznanymi w internecie). Na drugim miejscu znalazły się treści potencjalnie szkodliwe tworzone przez innych użytkowników, zetknęło się z nimi 24 proc. dzieci. 17 proc. otrzymało wiadomości z podtekstem seksualnym.

Polskie Centrum Programu Safer Internet zostało powołane w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl – polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w internecie oraz Helpline.org.pl – punkt pomocy dla dzieci, rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w internecie.
DBI obchodzony jest co roku w drugi wtorek lutego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Uśka B., 2012-02-04 12:23:22

    Oby był! Ten realny też będzie,prawdaż?