PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyfryzacja polepszy jakość usług publicznych

  • PAP    7 maja 2012 - 17:06
Cyfryzacja polepszy jakość usług publicznych

Cyfryzacja polepszy jakość usług publicznych - powiedział minister Michał Boni na konferencji poświęconej rozwojowi samorządów. Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta podkreślił, że niezbędna do tego jest współpraca administracji rządowej i samorządowej.
- Mamy już w tej chwili gotowy projekt zmieniający ustawę o informatyzacji. Tam m.in. mówimy o tym, żeby elektroniczna skrzynka podawcza była we wszystkich urzędach - powiedział minister administracji i cyfryzacji Boni w poniedziałek podczas konferencji "Wyzwania rozwojowe samorządów - jakość usług publicznych, technologie informatyczne".

Czytaj też: E-państwo mocno kuleje

Konferencję zorganizował Bank Gospodarstwa Krajowego.

Minister dodał, że projekt zakłada, aby obywatel i przedsiębiorca mogli komunikować się z urzędami drogą elektroniczną oraz że trzeba wprowadzić "zdecydowanie uproszczoną formę podpisu elektronicznego także dla urzędników" oraz dla podmiotów publicznych, m.in. banków i poczty.

Czytaj też: Jaka przyszłość e-administracji?

- Z samorządem musimy ustalić, jak mają wyglądać formularze i w jakiej kolejności różne typy usług będą elektronizowane, dbając także o to, żeby wszystkie te systemy ze sobą rozmawiały, bo przecież jednym z celów jest odmiejscowienie usług, czyli z jednego miejsca załatwiam usługi w zupełnie innej miejscowości - powiedział Boni.

Podkreślił, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji prowadzi prace nad tym, by usługi wykonywane poprzez administrację rządową czy też samorządową mogły być uproszczone i świadczone obywatelom przez internet, bo to poprawi jakość i szybkość funkcjonowania usług publicznych.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński podkreślał, że do poprawy jakości usług publicznych niezbędne jest dobre współdziałanie administracji centralnej i samorządowej.

- Trzy słowa: współpraca, dialog i zdolność planowania priorytetów rozwoju będą kluczowe dla utrzymania dalszego wzrostu gospodarczego Polski - powiedział.

Przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski powiedział, że informatyzacja to fundament konkurencyjności.

- Jeśli chcemy być partnerem dla innych krajów europejskich to niezbędna jest likwidacja w Polsce wszystkich e-dziur i e-wykluczenia.

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Daniluk podkreślał, że BGK już po raz ósmy organizuje konferencje tego typu.

- Cykliczne konferencje są szansą na dostosowanie oferty banku dla potrzeb naszych głównych klientów, czyli administracji rządowej i samorządowej - powiedział.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.