PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyfryzacja, Strężyńska: Każdy samorząd ma inny system IT. Brakuje koordynacji

  • Parlamentarny.pl (GP)/AT    23 września 2016 - 11:02
Cyfryzacja, Strężyńska: Każdy samorząd ma inny system IT. Brakuje koordynacji

Resort pod kontrolą Streżyńskiej stara się teraz doprecyzować projekt CEPiK 2.0 (fot.facebook.com/MinisterstwoCyfryzacji)

• Ministerstwo Cyfryzacji stara się doprecyzować projekt CEPiK 2.0.
• Wszyscy w Polsce czekają na cyfryzacyjny przełom - mówi szefowa resortu Anna Streżyńska.
• Jednak w ocenie minister pojawiają się trudności związane z różnorodnością systemów IT w Polsce.
Minister cyfryzacji Anna Streżyńska udzieliła wywiadu "Rzeczpospolitej". W rozmowie mówiła o sytuacji w rządzie, możliwej rekonstrukcji i bardzo potrzebnej w resorcie cyfryzacji nowej kadrze.

Wywiad zaczyna się od spekulacji dotyczących zmian w Radzie Ministrów. Streżyńska jest dobrej myśli. - Nie ma sensu pozostawać na stanowisku, gdyby po drugiej stronie nie było woli partnerów - mówiła minister. - Uczestniczymy w procesach tworzenia i przyjmowania różnych dokumentów strategicznych, czy ustaw. Jeśli rząd przestaje się kleić, z jednym, czy wieloma ministrami, to taką komórkę trzeba rozwiązać. (...) Mi współpraca cały czas się klei - dodała.

Minister oceniła, że nie ma wśród obecnych ministrów osób, z którymi trudno się jej współdziała.

Resort pod kontrolą Streżyńskiej stara się teraz doprecyzować projekt CEPiK 2.0. - Doprowadzenie go do finału nie obejdzie się bez ścisłej współpracy na linii kilku resortów i wielu innych interesariuszy. Ale wszyscy w Polsce czekają na cyfryzacyjny przełom.

W ocenie minister pojawiają się też trudności. Największą z nich jest rozproszenie i różnorodność systemów IT w Polsce. - Każdy urząd, każde muzeum, każdy instytut naukowy, czy każda jednostka samorządu terytorialnego sama sobie informatyzuje. Brakuje koordynacji - referowała minister. - A jeśli nie ma jednego gospodarza całego procesu, powstają liczne systemy informatyczne, całkowicie ze sobą niespójne. Nie widzą się nawzajem i nie wymieniają informacjami. W efekcie zdarzają się sytuacje, że obywatele mają dostęp nawet do kilkuset wersji tej samej usługi cyfrowej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.