PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyfryzacja, Strężyńska: Każdy samorząd ma inny system IT. Brakuje koordynacji

  • Parlamentarny.pl (GP)/AT    23 września 2016 - 11:02
Cyfryzacja, Strężyńska: Każdy samorząd ma inny system IT. Brakuje koordynacji
Resort pod kontrolą Streżyńskiej stara się teraz doprecyzować projekt CEPiK 2.0 (fot.facebook.com/MinisterstwoCyfryzacji)

• Ministerstwo Cyfryzacji stara się doprecyzować projekt CEPiK 2.0.
• Wszyscy w Polsce czekają na cyfryzacyjny przełom - mówi szefowa resortu Anna Streżyńska.
• Jednak w ocenie minister pojawiają się trudności związane z różnorodnością systemów IT w Polsce.
Minister cyfryzacji Anna Streżyńska udzieliła wywiadu "Rzeczpospolitej". W rozmowie mówiła o sytuacji w rządzie, możliwej rekonstrukcji i bardzo potrzebnej w resorcie cyfryzacji nowej kadrze.

Wywiad zaczyna się od spekulacji dotyczących zmian w Radzie Ministrów. Streżyńska jest dobrej myśli. - Nie ma sensu pozostawać na stanowisku, gdyby po drugiej stronie nie było woli partnerów - mówiła minister. - Uczestniczymy w procesach tworzenia i przyjmowania różnych dokumentów strategicznych, czy ustaw. Jeśli rząd przestaje się kleić, z jednym, czy wieloma ministrami, to taką komórkę trzeba rozwiązać. (...) Mi współpraca cały czas się klei - dodała.

Minister oceniła, że nie ma wśród obecnych ministrów osób, z którymi trudno się jej współdziała.

Resort pod kontrolą Streżyńskiej stara się teraz doprecyzować projekt CEPiK 2.0. - Doprowadzenie go do finału nie obejdzie się bez ścisłej współpracy na linii kilku resortów i wielu innych interesariuszy. Ale wszyscy w Polsce czekają na cyfryzacyjny przełom.

W ocenie minister pojawiają się też trudności. Największą z nich jest rozproszenie i różnorodność systemów IT w Polsce. - Każdy urząd, każde muzeum, każdy instytut naukowy, czy każda jednostka samorządu terytorialnego sama sobie informatyzuje. Brakuje koordynacji - referowała minister. - A jeśli nie ma jednego gospodarza całego procesu, powstają liczne systemy informatyczne, całkowicie ze sobą niespójne. Nie widzą się nawzajem i nie wymieniają informacjami. W efekcie zdarzają się sytuacje, że obywatele mają dostęp nawet do kilkuset wersji tej samej usługi cyfrowej.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.