PARTNER PORTALU
 • BGK

Cyfryzacja w Polsce, jak wyglądamy w porównaniu z resztą krajów UE?

 • pt    25 lutego 2015 - 11:08
Cyfryzacja w Polsce, jak wyglądamy w porównaniu z resztą krajów UE?

Polska należy do państw o najniższym poziomie cyfryzacji w Unii- fot.fotolia

Z opracowanego przez Komisję Europejską wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego wynika, że Polska ciągle jest pod tym względem w ogonie państw UE.
Dania, Szwecja i Holandia – w tych trzech państwach Unii Europejskiej poziom cyfryzacji jest najwyższy – wynika ze wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Polska w zestawieniu zajmuje szóste miejsce od końca.

Najgorzej radzą sobie Rumunia, Bułgaria i Grecja. Choć w niektórych krajach cyfrowe usługi publiczne są codziennością, to w innych – praktycznie nie istnieją.

W technologiach cyfrowych drzemie jeszcze ogromny potencjał, który można odblokować z korzyścią dla obywateli i przedsiębiorstw w Europie.

Od zakupów czy nauki online po płacenie rachunków lub korzystanie z usług publicznych przez internet – przy odpowiednich warunkach sieć jest odpowiedzią na wiele potrzeb. Takie wnioski płyną z opracowanego przez Komisję Europejską nowego wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.

Dane pokazują, że poziom cyfryzacji krajów różni się w całej Unii oraz że granice nadal są przeszkodą dla w pełni funkcjonalnego jednolitego rynku cyfrowego, który jest jednym z głównych priorytetów Komisji pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera.

Zaprezentowane nowe narzędzie przedstawia w odniesieniu do każdego kraju zwięzłe informacje dotyczące łączności (jak powszechne, szybkie i przystępne cenowo są sieci szerokopasmowe), umiejętności korzystania z internetu, stopnia wykorzystania jego możliwości (od czytania wiadomości po zakupy) oraz stopnia zaawansowania kluczowych technologii cyfrowych (faktur elektronicznych, usług w chmurze, handlu elektronicznego itd.) i cyfrowych usług publicznych, takich jak e-administracja i e-zdrowie. Dane pochodzą głównie z lat 2013–2014 i przedstawiają zarys poziomu cyfryzacji Europy, w tym rankingi państw o najwyższym jej stopniu.

Główne wnioski płynące ze wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego są następujące:

*doświadczenie w zakresie używania technologii cyfrowych różni się w zależności od kraju – od państw przodujących w cyfryzacji, takich jak Dania (poziom cyfryzacji równy 0,68 w skali od 0 do 1), do państw osiągających słabsze wyniki, takich jak Rumunia (cyfryzacja na poziomie 0,31);

*większość Europejczyków regularnie korzysta z internetu: 75 proc. w 2014 r. (72 proc. w 2013 r.), od 93 proc. w Luksemburgu do 48 proc. w Rumunii;

*Europejczycy chętnie korzystają z dostępu do treści audiowizualnych w internecie: 49 proc. Europejczyków korzystających z internetu grało w gry lub je pobierało oraz odtwarzało i pobierało obrazy, filmy lub muzykę. 39 proc. gospodarstw domowych posiadających telewizor korzysta z usługi wideo na żądanie (VoD);

*małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zmagają się z przeszkodami związanymi z handlem elektronicznym: zaledwie 15 proc. MŚP prowadzi sprzedaż online, z czego mniej niż połowa robi to także poza granicami;KOMENTARZE (3)

 • eljot, 2015-06-23 10:54:39

  Do wreadsx: to na pewno PISał NIE-POlak
 • antyurzędnik, 2015-02-26 17:26:26

  Ale to nie tylko cyfrowość, cała "państwówka" robi wszystko nie dość że wolno i na odpierni.cz się, to jeszcze jakby lewymi rękami. Samorządy, sądy, służba zdrowia, usługi komunalne, PKP, Poczta, górnictwo, LOT, po prostu wszystko!!!
 • wreadsx, 2015-02-25 13:21:01

  spodziewałem się, że POlska wypadnie fatalnie, ale czego się spodziewać po POlakach