PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyfryzacja w Polsce się ślimaczy

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    6 marca 2012 - 07:13
Cyfryzacja w Polsce się ślimaczy

ONZ opublikowała raport na temat informatyzacji procesów zarządzania państwami. Nawet Kazachstan, Chorwacja czy Rosja są bardziej zinformatyzowane niż my.
W raporcie ONZ Polska zajęła 47. miejsce, podczas gdy w 2010 r. byliśmy na 45., a w 2008 r. na 33. Jak podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna”, pogarszamy swoją pozycję w dziedzinie e-administracji mimo olbrzymich środków unijnych na inwestycje w tym obszarze.

Indeks E-Government Survey składa się z kilku elementów. Polska najlepiej wypadła pod względem oceny kapitału ludzkiego. Najsłabiej zaś oceniono naszą infrastrukturę, czyli dostęp do szerokopasmowego szybkiego internetu i e-participation, czyli współdziałanie z obywatelami w sieci, prowadzenie e-konsultacji społecznych czy e-wyborów.

Jan Gorski, specjalista od architektury systemów internetowych, doradza, by brać przykład z Danii czy Wielkiej Brytanii (odpowiednio 4. i 3. miejsce w rankingu), gdzie działają specjalne urzędy ds. informatyzacji administracji. „Powołanie i u nas Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji może nastrajać optymistycznie” – ocenia w „Dzienniku Gazecie Prawnej” prezes Plum Web Solutions. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.