PARTNER PORTALU
  • BGK

Cyfryzacja wśród seniorów jest priorytetem

  • GK    26 sierpnia 2013 - 13:27
Cyfryzacja wśród seniorów jest priorytetem

Koalicja „Dojrz@łość w sieci” oraz Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych ogłaszają II edycję konkursu „Dobre praktyki. Dojrz@łość w sieci”.
Celem konkursu „Dojrz@łość w sieci. Dobre Praktyki" jest promowanie w edukacji cyfrowej dobrych praktyk, które mają charakter międzypokoleniowy - ze szczególnym uwzględnieniem osób po 50-tym roku życia.

Adresatami konkursu są organizacje, instytucje i firmy, które wspierają edukację cyfrową dojrzałych Polaków. Koalicja „Dojrz@łość w sieci" oraz Porozumienie chcą popularyzować inicjatywy zmierzające do zmniejszenia poziomu wykluczenia cyfrowego, zwłaszcza w grupie szczególnie na to narażonej, jaką są seniorzy.

Do konkursu można zgłaszać działania mające charakter międzypokoleniowy, które mogą mieć zarówno charakter cykliczny, długofalowy (np. autorski kurs internetowy), jak również jednorazowy (np. spotkanie zorganizowane w ramach „Tygodnia z Internetem 2013").

Poza prezentacją działania należy również pokazać przykład konkretnej osoby, której przyniosło ono korzyść (opisać , jak udział w akcji wpłynął na życie tej osoby).

- Cyfryzacja jest wielką szansą Polaków. Świat cyfrowy rozwija się niezwykle dynamicznie i daje jego użytkownikom coraz większe możliwości, zaś umiejętność posługiwania się technologiami cyfrowymi stają się koniecznością - mówi minister Michał Boni, który zasiada w kapitule konkursu.

Działania zgłaszane do konkursu nie muszą się ograniczać wyłącznie do internetu, ale powinny dotyczyć wykorzystania nowych technologii np. możliwości aparatów fotograficznych czy telefonów komórkowych wykorzystywane w połączeniu z komputerem.

Przewidziano dwie kategorie konkursowe: edukacja cyfrowa 50+ i działania zwiększające kompetencje cyfrowe o wymiarze międzypokoleniowym.

- Dla większości osób uczących się lub aktywnych zawodowo korzystanie z internetu jest czymś naturalnym. Powinniśmy mieć świadomość, że jest w Polsce liczna grupa osób starszych, które nie miały możliwości przekonania się o jego użyteczności. Dotarcie do nich nie jest wcale proste. Dlatego bardzo ważna jest wymiana doświadczeń w osiąganiu tego celu. Nic tak nie przemawia do wyobraźni, jak dobry przykład - powiedział lider cyfryzacji w Polsce, inicjator powołania Szerokiego Porozumienia na rzecz Rozwoju Kompetencji Cyfrowych w Polsce, Włodzimierz Marciński.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie firma doradcza Deloitte, która jest partnerem Koalicji „Dojrz@łość w sieci".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.