PARTNER PORTALU
  • BGK

Część gmin dołoży do sieci

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    2 lutego 2011 - 06:45
Część gmin dołoży do sieci

Wschodnie regiony kraju zrzucą się na niektóre koszty utrzymania Internetu, reszta Polski nie.
Zarządzaniem i eksploatacją sieci szerokopasmowego Internetu, jaka powstanie w Polsce wschodniej, mają się zajmować tzw. operatorzy infrastruktury. To firmy wyłonione w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Aby ich działalność była rentowna, samorządy będą musiały im dopłacać przez długie lata – informuje „Rzeczpospolita”.

Dopłata ta ma polegać na płaceniu przez urzędy marszałkowskie, które budują sieci, podatku od nieruchomości. Podatek to ok. 2 proc. wartości budynków i budowli. Można szacować, że rocznie w pięciu województwach (warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, podlaskie, podkarpackie i lubelskie) wyniesie ok. 24 mln zł.

Samorządy mają także pokrywać koszty ubezpieczenia majątku zarządzanego przez prywatnego operatora. Nie są to wielkie kwoty, ale pokazują, jak wielkie są koszty stworzenia dostępu do Internetu na terenach tzw. białych i szarych plam, to znaczy tam, gdzie jest on obecnie bardzo utrudniony.

Mechanizm przewiduje, że samorząd wojewódzki zapłaci podatek gminom, przez które przechodzi sieciowa infrastruktura. Ale gminy mają oddawać podatek z powrotem do urzędów marszałkowskich, właśnie w ramach pomocy wzajemnej. Dla gmin oznacza to utratę potencjalnych dochodów.

W innych województwach, gdzie także samorządy wojewódzkie przymierzają się do budowy sieci, wszystkie koszty jej eksploatacji ma ponosić prywatny operator.

Aż 13 z 16 województw przygotowuje się do budowy sieci szerokopasmowego Internetu. Ok. 85 proc. tych inwestycji mają pokryć dotacje z UE. Oprócz pięciu województw Polski wschodniej każdy samorząd realizuje projekt w innym zakresie i formule.

Przykładowo, w Wielkopolsce sieć budować będzie spółka prywatnych operatorów telekomunikacyjnych (samorząd ma tylko 11 proc. udziałów). Małopolska zamierza powołać spółkę w formule PPP.

Na Śląsku powstanie tylko sieć szkieletowa, co oznacza, że operatorzy, którzy będą chcieli dostarczać Internet użytkownikom końcowym, muszą wybudować sieć dystrybucyjną i dostępową (koszty stworzenia takich typów sieci ocenia się na 90 proc. kosztów inwestycji internetowych ogółem).

Woj. zachodniopomorskie zastanawia się, jak mądrze połączyć sieć teleinformatyczną (łączącą jednostki samorządowe, szkoły, szpitale, itp.) z Internetem dla mieszkańców. Projekty zostaną zrealizowane w 2013 i 2014 r. – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.