PARTNER PORTALU
  • BGK

Częstochowskie szkoły w sieci

  • PAP    10 października 2012 - 16:29
Częstochowskie szkoły w sieci

Ok. 30 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Częstochowie zyska do końca 2013 roku dostęp do sieci szerokopasmowej w technologii światłowodowej. W ramach projektu CzestNet powstanie sieć o długości ok. 45,5 km - poinformował Urząd Miasta.
Projekt obejmuje wykonanie infrastruktury informatycznej w technologii światłowodowej. Wybudowana zostanie sieć łącząca m.in. ok. 30 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz trzy komisariaty policji, dwa szpitale, pływalnię, biblioteki, Powiatowy Urząd Pracy, dwa stadiony - łącznie 60 obiektów publicznych.

W trzech bibliotekach w mieście zostaną zainstalowane publiczne punkty dostępu do internetu.

Czytaj też: Bezpiecznie w internecie

Realizacja projektu ma poprawić jakość dostępu do sieci i stworzyć warunki techniczne do wykorzystania nowoczesnych multimedialnych programów i ogólnodostępnych systemów nauczania. "Zyska na tym wiele ważnych instytucji znajdujących się na terenie miasta przede wszystkim szkoły, które mają słabe łącza, stąd prowadzenie lekcji czy praca z komputerem są utrudnione" - powiedziała PAP Anna Szymczyk z Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miasta.

Czytaj: Po co Polakom biblioteki?

Projekt będzie realizowany w trybie "zaprojektuj i wybuduj", czyli w formie jednego zamówienia publicznego. Najpierw zostanie opracowana dokumentacja techniczno-budowlana, a następnie wybrany zostanie wykonawca, który przystąpi do robót instalacyjno-budowlanych. Do 23 października można składać oferty w postępowaniu przetargowym.

Koszt budowy sieci szerokopasmowej CzestNet to prawie 4,8 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Sieć zostanie oddana do użytku w listopadzie 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.