PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy to będzie rok cyfryzacji?

  • pt    20 lutego 2014 - 12:49
Czy to będzie rok cyfryzacji?

Często jest tak, że obywatel załatwiając jakąś sprawę przez internet spotyka się ze skomplikowanym kwestionariuszem, który musi sam wypełnić. Nam zależałoby, żeby to urząd miał obowiązek wypełnić formularz, a potem obywatel tylko by go zatwierdzał - mówi minister Rafał Trzaskowski.
Minister Administracji i Cyfryzacji przedstawił komisji sejmowej priorytety MAC na rok 2014

Składają się na nie zmiany poprawiające jakość usług administracji dla obywateli,  a także programy i projekty wspierające cyfryzację kraju – od budowy infrastruktury i usług po wspieranie umiejętności cyfrowych obywateli. Minister Rafał Trzaskowski mówił o tym 19 lutego na posiedzeniu sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
 
Te zadania MAC już realizuje – i będzie je wspierać z nowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, na który w latach 2014-20 ma pójść ponad 2 mld euro z funduszy europejskich.  2014  to rok uruchamiania tego programu, ale też kontynuacja już podjętych działań w  tych dziedzinach.

W tym roku ma zostać ukończona budowa infrastruktury dla szerokopasmowego internetu w województwach lubuskim, pomorskim i wielkopolskim.

"Natomiast w 2015 r. chcemy skończyć kolejne projekty, tak aby infrastrukturą szerokopasmowego internetu były objęte wszystkie województwa" – podkreślił min. Trzaskowski.  W ten sposób w zasięgu szerokopasmowego internetu  (30 Mb/s) znajdzie się 25 mln obywateli. Dziś to 16,9 mln

Min. Trzaskowski mówił też o tym, jak rozwijane będą e-usługi. "Sporo tych e-usług już jest, problem polega tylko na tym, że niełatwo jest je znaleźć " - powiedział. - "Chodzi też o to, aby te e-usługi były dojrzałe. Teraz często jest tak, że obywatel załatwiając jakąś sprawę przez internet spotyka się ze skomplikowanym kwestionariuszem, który musi sam wypełnić. Nam zależałoby, żeby część tych usług wyglądała inaczej, czyli żeby to urząd miał obowiązek wypełnić formularz, a potem obywatel tylko by go zatwierdzał".

Zadania na ten rok polegają na:

*usprawnieniu działania i przekształcenie Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) – powinna  być miejscem, gdzie obywatel znajdzie informacje i dostęp do wszystkich dostępnych  e-usług. Powinna działać stabilnie i stać się wygodna dla użytkowników;

*doprowadzeniu do tego, by jak najwięcej e-usług było spiętych jednym loginem i hasłem– czyli profilem zaufanym (to darmowy podpis elektroniczny do kontaktów z administracją);

*usunięciu barier prawnych utrudniających rozwój i upowszechnianie e-usług między innymi dzięki ustawie o informatyzacji, nad którą prace właśnie się zakończyły (została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 10 lutego).

Minister Trzaskowski mówił też posłom o planowanych narzędziach wspierania dostępu do danych publicznych: uruchomione zostanie Centralne Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP), w którym pojawią się - na początek - zasoby z 11 instytucji centralnych.

Rozwijany będzie Scentralizowany System Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP). Kolejnym istotnym zadaniem będzie usuwanie barier związanych z niepełnosprawnością. Obywatele niesłyszący, niewidzący czy z niesprawnością ruchową, mogą z powodzeniem korzystać z informacji w sieci – wystarczy, by ci, którzy przygotowują serwisy internetowe, wiedzieli, jak je poprawnie przygotować.

Nadal ważnym zadaniem MAC pozostanie wspieranie umiejętności cyfrowych obywateli. Polska ma informatyków, którzy od  lat są w czołówce międzynarodowych konkursów programistycznych, ale aż 1/3  dorosłych Polaków nigdy nie korzystała z internetu. Do tego średnie kompetencje cyfrowe Polaków są niskie.

MAC chce, by  talenty i predyspozycje polskich informatyków przekładały się na innowacyjność naszej gospodarki, i by wszyscy obywatele mogli wykorzystywać możliwości,  jakie daje cyfryzacja.

Dlatego 135 mln euro z nowego  programu operacyjnego Polska Cyfrowa przeznaczonych jest na program E-PIONIER dla zdolnych programistów,  tworzenie Centrów Aktywności Cyfrowej, gdzie można będzie zdobyć podstawowe umiejętności (wzorem - Latarnicy Polski Cyfrowej, którzy przeszkolili już ponad 140 tys. osób w wieku 50+) oraz na wspieranie tych inicjatyw społecznych, które pozwolą podnieść kompetencje obywateli z podstawowych na średnie i wyższe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.