PARTNER PORTALU
  • BGK

Dane publiczne w nowej odsłonie w internecie

  • AW    21 maja 2015 - 19:30
Dane publiczne w nowej odsłonie w internecie
fot: mac.gov.pl

Portal Danepubliczne.gov.pl został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz tych, którzy korzystają z internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
Powstały w maju 2014 r. portal danepubliczne.gov.pl spełnia funkcję centralnego repozytorium informacji publicznej - ma ułatwić dostęp i korzystanie z danych, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Ponieważ wiele instytucji publicznych już udostępnia takie informacje, portal pomaga w nawigowaniu po nich, zbierając informacje o zasobach w jednym miejscu.

Jakie zmiany wprowadzono w serwisie?

Przede wszystkim zawarte w serwisie dane można podglądać bez konieczności ich pobierania - jako tabele, wykresy, a jeśli dane będą odpowiednio opracowane, również na mapie. Z serwisu można swobodnie korzystać na wszystkich przeglądarkach i urządzeniach mobilnych jak tablety, telefony komórkowe.

Ponadto portal spełnia wymogi dostępności dla osób niepełnosprawnych określone w Krajowych Ramach Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 roku.

Zebrane zbiory danych można przeglądać według ich stopnia otwartości – im wyższa ocena, tym łatwiej wykorzystywać dane w aplikacjach. Powstał też dział „baza wiedzy”, gdzie docelowo dostępne będą wskazówki i wytyczne, jak przygotowywać dane, aby były przydatne użytkownikom i by łatwiej można było je wykorzystywać w aplikacjach. Użytkownicy serwisu za pomocą specjalnego formularza mogą zgłaszać, jakie dane powinny być udostępniane.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.